Każde zdjęcie ma swoją historię, niektóre historie mają swoje zdjęcia | debata z cyklu "Twierdza archiwum" - Instytut Pileckiego
seminarium
21.02.2023 (WT) 14.30
Każde zdjęcie ma swoją historię, niektóre historie mają swoje zdjęcia | debata z cyklu "Twierdza archiwum"
Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Twierdza Archiwum". Już 21 lutego, o godz. 14.30, będziemy mogli zapoznać się z kolekcjami fotograficznymi Narodowego Archiwum Cyfrowego (NAC), po których wirtualnie oprowadzi nas Łukasz Karolewski, pracownik NAC.
Archiwalne fotografie są dla nas oknem na świat, który minął. Dzięki nim możemy zobaczyć miejsca, które bezpowrotnie zniknęły i ludzi, którzy odeszli. Oglądając je możemy wyobrazić sobie jak wyglądało życie w minionych dziesięcioleciach. Przyjrzeć się ówczesnej kulturze, modzie, zobaczyć jak wyglądało świętowanie ważnych wydarzeń, a także codzienne życie zwykłych ludzi.
Każde zdjęcie ma swoją historię. Kryje się za nim opowieść o okolicznościach jego powstania, życiu przedstawionej na nim osoby lub o postaci fotografa. Są źródłem naukowym o szczególnym znaczeniu, ponieważ dają bezpośredni i dosłowny wgląd w przeszłość.
Prawdziwą skarbnicą archiwalnych fotografii jest Narodowe Archiwum Cyfrowe – jedno z trzech, obok Archiwum Akt Nowych i Archiwum Głównego Akt Dawnych, centralnych archiwów państwowych w Polsce. W jego zbiorach znajduje się przeszło 15 milionów fotografii, datowanych od lat czterdziestych XIX wieku aż po czasy współczesne. Każde ze zdjęć jest dokładnie opracowywane przez archiwistów, co często wiąże się z niemal detektywistyczną pracą, wymagającą ustalenia miejsca i czasu wykonania zdjęcia, a także odgadnięciu, jakie wydarzenia dokumentuje. Opracowane kopie cyfrowe udostępniane są na portalu www.szukajwarchiwach.gov.pl, gdzie każdy może się z nimi zapoznać.
O najważniejszych i najciekawszych zbiorach fotograficznych Narodowego Archiwum Cyfrowego, opowie jego pracownik – Łukasz Karolewski.
Łukasz Karolewski, absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, zajmuje się historią PRL-u, a także dziejami nauki i techniki. Od 2012 r. zatrudniony w Narodowym Archiwum Cyfrowym. Zajmował się m.in. opracowaniem Archiwum Fotograficznego Grażyny Rutowskiej i współpracą przy przygotowaniu publikacji ze zdjęciami z zasobu NAC. Specjalizuje się w identyfikacji fotografii przedstawiających architekturę miejską, aparaturę techniczną oraz sprzęt wojskowy. Do rozpoznania fotografii z powodzeniem stosuje i rozwija metody crowdsourcingu, czyli współpracy z szeroką, nieokreśloną grupą użytkowników udostępnionego zasobu archiwalnego. Zajmuje się również udoskonalaniem metod analizy i krytyki źródeł fotograficznych.
Zobacz także
- Świt i zmierzch. Film jidysz w dwudziestoleciu międzywojennym | Środowe spotkania filmowe w DBK
kultura
Świt i zmierzch. Film jidysz w dwudziestoleciu międzywojennym | Środowe spotkania filmowe w DBK
Wszystkich miłośników kina i historii zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Filmowe Środy.
- KLUB GIER HISTORYCZNYCH | 2. i 4. piątek miesiąca
edukacja
KLUB GIER HISTORYCZNYCH | 2. i 4. piątek miesiąca
Dla rozluźnienia od tradycyjnej nauki zapraszamy na rozgrywki w „gry bez prądu”!
- Kobiety znikające z historii. Debata o kobietach w dziejach
debata
Kobiety znikające z historii. Debata o kobietach w dziejach
Jaki jest powód "znikania" kobiet w historii? Skąd wzięła się potrzeba sięgnięcia po kobiece historie?