„W cieniu Katynia” | seminarium - Instytut Pileckiego
seminarium
08.01.2020 (ŚR) 12.00
„W cieniu Katynia” | seminarium
Zapraszamy na projekcję filmu dokumentalnego „W cieniu Katynia” oraz wykład Artura Janickiego, historyka, scenarzysty i reżysera.
Gdyśmy wyszli na zewnątrz uderzyły mnie zapachy wiosny wiejące od okolicznych pól i lasów, chociaż jeszcze gdzieniegdzie leżały płachty śniegu. Był śliczny, wiosenny poranek. Wysoko w błękitach bujał skowronek. Opodal były zabudowania stacyjne, lecz nie widać było żadnych ludzi z obsługi kolejowej. Lokomotywa już odeszła. Coś się działo po innej stronie pociągu, lecz co, tego nie mogłem zobaczyć. Gdy tak szliśmy pomiędzy torami obok siebie, pułkownik zwrócił do mnie twarz i zapytał czy nie napiłbym się „herbatki”. Podkreślam zdrobniałą formę: po rosyjsku herbata jest czaj, zdrobniała forma jest czajok. Pułkownik zapytał mnie czy nie napiłbym się czajku? Nic nie wskazywało na to, że był to człowiek, który według wszelkiego prawdopodobieństwa stał na czele zespołu katów, którzy w tym samym czasie w pobliskim lasku mordowali moich kolegów (…) – tak o dniu, w którym został ocalony przed kaźnią w katyńskim lesie, pisał prof. Stanisław Swianiewicz. Nie mógł zrozumieć, dlaczego to właśnie on znalazł się w gronie 3% szczęśliwców, którym udało się przeżyć…
Prawnik, ekonomista i przyszły sowietolog nigdy nie zapomniał o kolegach z obozu jenieckiego. Zachował w pamięci ostatnie chwile oficerów, naukowców i urzędników, których scharakteryzował później w książce „W cieniu Katynia”. Były więzień Kozielska opisał także sowieckich katów oraz warunki życia w niewoli, oddając przy tym atmosferę niepewności, jaka panowała w obozie.
W 1992 roku na podstawie książki Telewizja Polska zrealizowała film o tym samym tytule. Dokument „W cieniu Katynia” będzie można zobaczyć podczas naszego seminarium, na które zapraszamy już w najbliższą środę. Po emisji historyk i reżyser Artur Janicki opowie o doświadczeniach prof. Swianiewicza, a także o fenomenie zbrodniczości w życiu państwowym Rosji.
Kolejne seminarium:
15.01 prof. Mariusz Wołos, Między Rosją a Francją – Bolesław Wieniawa-Długoszowski i Bronisława Berenson w służbie dyplomacji oraz wywiadu
Zapraszamy do przesyłania propozycji wystąpień: seminaria@instytutpileckiego.pl
SEMINARIA NAUKOWE INSTYTUTU PILECKIEGO
Seminaria naukowe Instytutu Pileckiego służą prezentacji projektów badawczych i tekstów naukowych dotyczących XX wieku - w szczególności (choć nie tylko) dwóch okupacji: sowieckiej i niemieckiej, pamięci i historiografii II wojny - a także dyskusji o nich.
Seminaria mają charakter interdyscyplinarny – uczestnicy reprezentują różne tradycje i obszary badawcze. Celem jest umożliwienie dyskusji nad metodologią i wynikami najnowszych badań nad wiekiem XX jeszcze przed ich ostateczną publikacją w pismach naukowych i książkach.
Zobacz także
- Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
Wydarzenie
Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
W ramach obchodów 80. rocznicy Obławy Augustowskiej oraz otwarcia Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, zapraszamy na koncert LIPCOWI '45.
- Jedna wskazówka, dziesiątki pytań – Obława i jej następstwa oczami rodzin „Lipcowych”
Wydarzenie
Jedna wskazówka, dziesiątki pytań – Obława i jej następstwa oczami rodzin „Lipcowych”
W 80. rocznicę Obławy Augustowskiej zapraszamy na przedpremierowy odsłuch reportażu radiowego "Jedna wskazówka" autorstwa Martyny Wojtkowskiej – poruszającą opowieść o pamięci, tęsknocie i milczeniu, które trwa już dekady.
- Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
Wydarzenie
Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
W 80. rocznicę Obławy Augustowskiej zapraszamy na uroczyste otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – nowego miejsca na muzealnej mapie województwa podlaskiego.