ZOBACZ DEBATĘ. Jak nie pisać historii. Gertrude Himmelfarb i dzisiejsze spory historyków - Instytut Pileckiego
debata
07.06.2022 (WT) 18.00
ZOBACZ DEBATĘ. Jak nie pisać historii. Gertrude Himmelfarb i dzisiejsze spory historyków
Jakimi drogami podąża myśl człowieka, który stara się zrozumieć świat i samego siebie? Tego dociekają autorzy książek wydawanych w ramach serii „Ścieżki myślenia”. Spotkanie inauguracyjne cyklu wydawniczego
W swojej książce Nowa i stara historia. Eseje krytyczne i reinterpretacje Gertrude Himmelfarb nie szczędzi krytycznych uwag popularnym u schyłku XX wieku szkołom historycznym, m.in.: marksizmowi, postmodernizmowi, historii społecznej. Czy z dyskusji o tym, jak nie należy badać i pisać historii, może wyłonić się odpowiedź na pytanie o to, jaka historia ma sens?
Spory o warsztat historyczny to na pozór temat istotny dla wąskiego grona specjalistów. Himmelfarb pokazuje tymczasem, że dominacja określonych podejść badawczych w historiografii ściśle wiąże się z tym, jak patrzymy na otaczający nas świat. Jej zbiór esejów inauguruje nową serię wydawniczą Instytutu Pileckiego „Ścieżki myślenia”. Książka stała się punktem wyjścia do dyskusji o aktualnych trendach w pisarstwie historycznym, zwłaszcza polskim.
W dobie gorących debat na temat polskiej historii oraz sporów o to, w jaki sposób powinno się o niej opowiadać, chcemy zastanowić się nad fundamentami refleksji nad dziejami Polski i szerzej, ludzką przeszłością. Czy krytykowane przez Himmelfarb sposoby uprawiania historii pozostają wpływowe również dziś? Z jakimi wyzwaniami muszą się mierzyć współcześni badacze? Jakie pułapki, ale też szanse stoją przed tymi, którzy starają się rekonstruować i opowiadać dzieje Polski i Polaków?
W dyskusji na powyższe tematy udział wzięli:
Prof. Magdalena Gawin - inicjatorka powstania i dyrektor Instytutu Pileckiego, pracownik naukowy Instytutu Historii PAN. Zajmuje się dziejami XIX i XX wieku. Autorka m. in. książki Spór o równouprawnienie kobiet (1864-1919) (2015).
Prof. Maciej Janowski - dyrektor Instytutu Historii PAN, wieloletni wykładowca Central European University. Specjalizuje się w historii Polski i Europy Środkowej XIX wieku. Autor m. in. książki Narodziny inteligencji: 1750-1831 (2008, wyd. ang. 2014).
Dr hab. Tadeusz Rutkowski - pracownik naukowy Wydziału Historii UW. Specjalizuje się w historii XX wieku, zwłaszcza II wojny światowej, PRL, polskiej nauki i historiografii. Autor m. in. Historiografia i historycy w PRL: szkice (2019).
Spotkanie poprowadzi Piotr Gursztyn – historyk, dziennikarz, autor m.in. książki Rzeź Woli: zbrodnia nierozliczona (2014).
Debata odbyła się 7 czerwca przy ul. Brackiej 25 w Warszawie.
Zobacz także
- Świt i zmierzch. Film jidysz w dwudziestoleciu międzywojennym | Środowe spotkania filmowe w DBK
kultura
Świt i zmierzch. Film jidysz w dwudziestoleciu międzywojennym | Środowe spotkania filmowe w DBK
Wszystkich miłośników kina i historii zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Filmowe Środy.
- KLUB GIER HISTORYCZNYCH | 2. i 4. piątek miesiąca
edukacja
KLUB GIER HISTORYCZNYCH | 2. i 4. piątek miesiąca
Dla rozluźnienia od tradycyjnej nauki zapraszamy na rozgrywki w „gry bez prądu”!
- Kobiety znikające z historii. Debata o kobietach w dziejach
debata
Kobiety znikające z historii. Debata o kobietach w dziejach
Jaki jest powód "znikania" kobiet w historii? Skąd wzięła się potrzeba sięgnięcia po kobiece historie?