Obchody Dnia Niepodległości. Festiwal „Dziękujemy Polsko!” - Instytut Pileckiego
festiwal
13.11.2019 (ŚR) 17.00
Obchody Dnia Niepodległości. Festiwal „Dziękujemy Polsko!”
Śpiewająco - w przenośni i dosłownie - uczciliśmy 101 rocznicę odzyskania niepodległości. Podczas Festiwalu „Dziękujemy Polsko” można było usłyszeć utwory powstałe na kanwie doświadczeń ludzi, którzy w czasie II wojny narażali swoje życie, aby pomóc innym.
Konspiracja, Powstanie Warszawskie czy tajne komplety, ale też nadzieja, miłość i sztuka - takie tematy poruszają piosenki, które można było usłyszeć podczas II edycji Festiwalu "Dziękujemy Polsko". Utwory skomponowali rodzimi artyści, którzy - pod opieką artystyczną Darka Malejonka - stworzyli teksty, korzystając z materiałów historycznych udostępnionych przez Instytut Pileckiego. Wszystkie kompozycje znalazły się na płycie „Centrum Oporu Cywilnego”.
Jedną z artystek, które wzięły udział w projekcie, jest Marika. Jej piosenka „Stawiam opór” opowiada o losach ludzi, którzy za udzielenie pomocy prześladowanym zapłacili najwyższą cenę: "Wstrząsnęły mną lektura zeznań świadków mordu na rodzinie Lubkiewiczów i informacje o działalności pensjonatu Jadwigi Długoborskiej. Lubkiewiczowie, piekarze, po prostu dzielili się chlebem. Długoborska udzielała schronienia. To tak głęboko ludzkie. Pełne miłości. Powinno być oczywiste. Oni zapłacili za to życiem”.
Marika w utworze "Stawiam opór":
Dziękujemy wszystkim artystom, którzy wystąpili tego wieczoru na scenie Teatru Palladium: Maleo Reggae Rockers, Marice, Kasi Moś, Bovskiej, Ferajnie z Hoovera, Dikandzie, Tomaszowi Drozdkowi, Renacie Przemyk, Zespołowi Dziewczyny, Gonix, Lilu, Kasi Malejonek, Annie Witczak-Czerniawskiej, MONIE, Angelice Korszyńskiej-Górny, Dore, Fali, Pannom Wyklętym, a także prowadzącym: Aleksandrze Malejonek i Tomaszowi Wolnemu.
Pomysłodawczynią projektu była prof. Magdalena Gawin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. Płytę "Centrum Oporu Cywilnego" wydał Instytut Pileckiego.
Festiwal "Dziękujemy Polsko" dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa".
Partnerzy: INSTYTUT PILECKIEGO, LOTTO, PGNiG, PGNiG Termika
Patronat medialny: Polskie Radio Program III
Zobacz także
- Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
Wydarzenie
Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
W ramach obchodów 80. rocznicy Obławy Augustowskiej oraz otwarcia Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, zapraszamy na koncert LIPCOWI '45.
- Jedna wskazówka, dziesiątki pytań – Obława i jej następstwa oczami rodzin „Lipcowych”
Wydarzenie
Jedna wskazówka, dziesiątki pytań – Obława i jej następstwa oczami rodzin „Lipcowych”
W 80. rocznicę Obławy Augustowskiej zapraszamy na przedpremierowy odsłuch reportażu radiowego "Jedna wskazówka" autorstwa Martyny Wojtkowskiej – poruszającą opowieść o pamięci, tęsknocie i milczeniu, które trwa już dekady.
- Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
Wydarzenie
Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
W 80. rocznicę Obławy Augustowskiej zapraszamy na uroczyste otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – nowego miejsca na muzealnej mapie województwa podlaskiego.