Fotografie z obozów koncentracyjnych i zagłady. Między dokumentem, źródłem a świadectwem - Instytut Pileckiego
seminarium
20.05.2020 (ŚR) 12.00
Fotografie z obozów koncentracyjnych i zagłady. Między dokumentem, źródłem a świadectwem
Fotografia to nie tylko ilustracja opowieści; jest dokumentem, który należy umiejętnie odczytać. W trakcie najbliższego spotkania skupimy się na archiwalnych fotografiach z obozów koncentracyjnych i zagłady oraz ich znaczeniu w badaniach nad Holokaustem.
Seminarium poprowadzi Agata Jankowska, doktorantka w Instytucie Historycznym na Uniwersytecie Szczecińskim. Prelegentka przedstawi wstępną klasyfikację fotografii z obozów koncentracyjnych i zagłady - opartą na sposobach reprezentacji różniących się w zależności od kontekstów (różnica między zdjęciami nazistów a tymi, które robili wyzwoliciele) - oraz późniejsze (powojenne) formy ich wykorzystywania w ramach określonej polityki pamięci. Istotnym wątkiem wykładu będzie kwestia fotografii jako dowodu, źródła historycznego i świadectwa Holokaustu oraz relacja, jaka zachodzi między tymi trzema porządkami dyskursywnymi.
Spotkanie będzie prowadzone online na platformie zoom.us. Zainteresowanych udziałem w wydarzeniu prosimy o wiadomość na adres seminaria@instytutpileckiego.pl do godziny 16:00 we wtorek 19 maja. Przed seminarium wyślemy Państwu link do spotkania na platformie zoom.us
Kolejne seminaria online:
27.05 dr Filip Gańczak, Jan Sehn. Tropiciel nazistów
3.06 dr Łukasz Jasiński, Główna Komisja Badania Zbrodni Niemieckich/ Hitlerowskich w Polsce 1945-1989
Zobacz także
- Konferencja "Oswajanie rewolucji: doświadczenia społeczeństw Polski i Europy Środkowej w latach 1945-1989 r."
konferencja
Konferencja "Oswajanie rewolucji: doświadczenia społeczeństw Polski i Europy Środkowej w latach 1945-1989 r."
17 i 18 października 2025 r. w Warszawie odbędzie się konferencja "Oswajanie rewolucji: doświadczenia społeczeństw Polski i Europy Środkowej w latach 1945-1989 r.".
- CALL FOR PAPERS: The 80th Anniversary of the Nuremberg Trial | Application deadline: 5 September 2025
konferencja
CALL FOR PAPERS: The 80th Anniversary of the Nuremberg Trial | Application deadline: 5 September 2025
Zapraszamy do udziału w konferencji "Unknown Legacies of the Nuremberg Trial: Regional Approaches and Perspectives in East Central Europe".
- CALL FOR PAPERS | Konferencja "Formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku – Polska na europejskim tle porównawczym (1919-1989)"
konferencja
CALL FOR PAPERS | Konferencja "Formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku – Polska na europejskim tle porównawczym (1919-1989)"
Zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej organizowanej przez Instytutu Pileckiego na temat form zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku.