Handel austriacko-polski i modernizacja konsumpcji w Polsce po 1989 r. - Instytut Pileckiego
seminarium
23.03.2022 (ŚR) 12.00
Handel austriacko-polski i modernizacja konsumpcji w Polsce po 1989 r.
23 marca o godz. 12.00 zapraszamy na seminarium online, które poprowadzi Leah Valtin-Erwin, doktorantka w zakresie historii Europy Wschodniej na Indiana University Bloomington.
Inwestycje austriackie odegrały ważną, choć niedocenianą rolę w transformacji handlu detalicznego i konsumpcji w Polsce po 1989 roku. Wielu ówczesnych komentatorów uzasadniało rosnące wpływy gospodarcze firm austriackich w Polsce za pomocą często wątpliwych aluzji historycznych do systemów imperialnych z końca XIX i początku XX wieku. Opierając się na dokumentach archiwalnych Państwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych oraz relacjach prasowych na temat pierwszego supermarketu z kapitałem zagranicznym w postkomunistycznej Warszawie, prelegentka naświetli rolę przedsiębiorczych i ustosunkowanych emigrantów, którzy opuścili Polskę pod koniec lat sześćdziesiątych, lecz zachowali relacje handlowe z krajem pochodzenia. Prowadząca wykład postara się również wykazać ich równie duże - o ile nie większe - znaczenie dla nawiązywania nowych stosunków handlowych po upadku socjalizmu.
Leah Valtin-Erwin jest doktorantką w zakresie historii Europy Wschodniej na Indiana University Bloomington. Obecnie przebywa w Warszawie, gdzie prowadzi badania do swojego doktoratu w ramach programu Fulbright-Hays.
Seminarium naukowe online będzie prowadzone na platformie Zoom w formie webinarium (link do spotkania - kilknij tutaj). Wykład odbędzie się w języku angielskim; zapewniamy tłumaczenie symultaniczne. Spotkanie poprowadzi Emilia Dziewiecka z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego.
Do pobrania
Zobacz także
- Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
kultura
Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
Serdecznie zapraszamy na Dyplomatyczną Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów 17 maja 2025!
- Prawdziwy koniec II wojny światowej | Debata naukowa w Instytucie Pileckiego w Augustowie
konferencja
Prawdziwy koniec II wojny światowej | Debata naukowa w Instytucie Pileckiego w Augustowie
W związku z 80. rocznicą zakończenia drugiej wojny światowej, 9 maja w Instytucie Pileckiego w Augustowie (ul. 3 Maja 16) odbędzie się debata.
- Polska prapremiera filmu "Odyseja polska" | 80. rocznica zakończenia II wojny światowej
film
Polska prapremiera filmu "Odyseja polska" | 80. rocznica zakończenia II wojny światowej
Po świetnym przyjęciu na premierze w Bolonii, czas na polską prapremierę „Odysei polskiej”! W 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej, Instytut Pileckiego i Włoski Instytut Kultury zapraszają na historyczny polsko-włoski wieczór filmowy.