Granice propagandy | Cywilizacja na ławie oskarżonych. Niedokończone scenariusze XX wieku - Instytut Pileckiego
debata
15.12.2022 (CZW) 19.00
Granice propagandy | Cywilizacja na ławie oskarżonych. Niedokończone scenariusze XX wieku
Zapraszamy na trzecią debatę z cyklu Cywilizacja na ławie oskarżonych. Niedokończone scenariusze XX wieku. Rozmowy prowadzone będą przez intelektualistów współpracujących z organizatorami wydarzenia: Instytutem Pileckiego i FINA.
Celem spotkań będzie przemyślenie społecznych, kulturowych i politycznych konsekwencji niepełnego rozrachunku z dwoma totalitarnymi systemami XX wieku: komunizmu i nazizmu. Jest to szczególnie ważne dzisiaj, w czasie trwającej wojny na Ukrainie.
Temat wojny propagandowej, którą agresywne, autorytarne reżimy naszych północno-wschodnich sąsiadów toczą przeciw Polsce, nie ma niestety tylko znaczenia historycznego. Jest niezwykle aktualny! Zapraszamy na debatę wokół książki Granica propagandy. Łukaszenka i Putin na wojnie hybrydowej z Polską dr. Macieja Pieczyńskiego wydanej przez wydawnictwo PIW.
W debacie wezmą udział dr Maciej Pieczyński, prof. Andrzej Zybertowicz, prof. Eugeniusz Cezary Król, prowadzenie dr Mateusz Werner.
Debata będzie transmitowana na Ninateka.pl.
Wstęp wolny, obowiązuje rejestracja poprzez formularz udostępniony na stronie fina.gov.pl.
O książce
Maciej Pieczyński Granica propagandy. Łukaszenka i Putin na wojnie hybrydowej z Polską, PIW, Warszawa 2022
Książka dr. Macieja Pieczyńskiego budzi podziw drobiazgowością i rzetelnością swojej dokumentacji. Zebranie wiadomości i cytatów z setek dosłownie stron internetowych, programów telewizyjnych, czasopism i wszelkich innych form dzisiejszej komunikacji (dezinformacji) masowej, wytwarzanej przez reżim Łukaszenki i wspierających go publicystów – to jedna zasługa Autora, któremu w tym względzie nikt nie dorówna ani w literaturze polskiej, ani też w międzynarodowych studiach tego fenomenu.
Drugą, może nie mniej istotną zaletą książki jest wnikliwa analiza zebranego materiału i jej umiejętne „ustrukturowanie” w całym tekście. Motywy „demokratycznego kolonializmu” Zachodu, używania oskarżeń o „faszyzm” pod adresem Polski, nawiązań do dziedzictwa rzeczpospolitej jako agresywnego „imperium zła”, doskonale dobrane case studies wykorzystania nieszczęsnego dezertera z polskiej armii (E. Czeczki) przez propagandę Łukaszenki czy też „inwencji” programu telewizyjnego Ryhora Azronaka układają się w spójną wizję systemu aktywnego kłamstwa, jaki kształtuje umysły jego odbiorców.
Prof. Andrzej Nowak
Goście debaty
Debatę poprowadzi dr Mateusz Werner, a jego gośćmi będą: dr Maciej Pieczyński – dr nauk humanistycznych w dyscyplinie: literaturoznawstwo; Rusycysta, ukrainista, politolog, badacz współczesnej dramaturgii rosyjskiej; prof. Andrzej Zybertowicz – socjolog, doradca społeczny prezydenta RP, doradca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego; Prof. Eugeniusz Cezary Król – polski historyk, profesor nauk humanistycznych
Wstęp
Wstęp bezpłatny. Obowiązuje rejestracja poprzez formularz pod artykułem na stronie fina.gov.pl.
Zobacz także
- Świąteczne zakupy w księgarni Instytutu Pileckiego | HISTORIA W PREZENCIE
Wydarzenie
Świąteczne zakupy w księgarni Instytutu Pileckiego | HISTORIA W PREZENCIE
Odwiedź naszą księgarnię stacjonarną na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie i podaruj bliskim historię w prezencie!
- Gwiazdka w mrocznych czasach. Święta w cieniu wojny | Czwartki w DBK
Wydarzenie
Gwiazdka w mrocznych czasach. Święta w cieniu wojny | Czwartki w DBK
Zapraszamy do wspólnej podróży w czasie poprzez bogate zbiory naszego Archiwum. Razem prześledzimy, jak wyglądało Boże Narodzenie w cieniu drugiej wojny światowej. Za pomocą różnorodnych źródeł przyjrzymy się perspektywom dzieci i dorosłych.
- Replaying the Second World War?: The Soviet Inspirations for Russian Atrocities in Ukraine Today | Czwartki w DBK
wykład
Replaying the Second World War?: The Soviet Inspirations for Russian Atrocities in Ukraine Today | Czwartki w DBK
W ramach cyklu "Czwartków w DBK" zapraszamy na wykład dr. Oleksa Drachewycha dotyczący tego w jaki sposób narracja rosyjskich władz i liderów mediów prorządowych o II wojnie światowej służy dziś do uzasadniania agresji wobec Ukrainy.