Geneza rozbioru Polski w roku 1939 | seminarium - Instytut Pileckiego
seminarium
13.10.2021 (ŚR) 12.00
Geneza rozbioru Polski w roku 1939 | seminarium
Zachęcamy do udziału w seminarium, które poprowadzi dr Krzysztof Rak, autor książek: „Polska – niespełniony sojusznik Hitlera” i „Piłsudski między Stalinem a Hitlerem”. Jako koreferent wystąpi prof. Grzegorz Kucharczyk z OBnT Instytutu Pileckiego.
Dlaczego na przełomie lat 1924/1925 roku Sowieci i Niemcy nie porozumieli się w sprawie rozbioru Polski? Dlaczego Stalin chciał paktu o nieagresji z Polską, a Piłsudski opierał się podpisaniu tej umowy? Dlaczego Hitler zakończył ostatecznie współpracę rapallską? Dlaczego w 1939 r. Hitler i Stalin zgodzili się na rozbiór Polski? – w swoim wystąpieniu na te pytania odpowie dr Krzysztof Rak, który jest historykiem dyplomacji, filozofii, tłumaczem, publicystą i ekspertem w dziedzinie stosunków międzynarodowych.
Seminarium online będzie prowadzone na platformie Zoom.us w formie webinarium. Link do udziału w spotkaniu: https://zoom.us/webinar/register/WN_Pt3Vu2McQHi59hWuBb-CnQ
Kolejne seminarium:
27 października 2021 prof. David Engels (Instytut Zachodni w Poznaniu, Université Libre de Bruxelles); koreferent: prof. Grzegorz Kucharczyk (Instytut Pileckiego, Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk, Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim).
Temat: „Oswald Spengler”.
Zobacz także
- Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
Wydarzenie
Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
W ramach obchodów 80. rocznicy Obławy Augustowskiej oraz otwarcia Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, zapraszamy na koncert LIPCOWI '45.
- Jedna wskazówka, dziesiątki pytań – Obława i jej następstwa oczami rodzin „Lipcowych”
Wydarzenie
Jedna wskazówka, dziesiątki pytań – Obława i jej następstwa oczami rodzin „Lipcowych”
W 80. rocznicę Obławy Augustowskiej zapraszamy na przedpremierowy pokaz reportażu radiowego "Jedna wskazówka" autorstwa Martyny Wojtkowskiej – poruszającą opowieść o pamięci, tęsknocie i milczeniu, które trwa już dekady.
- Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
Wydarzenie
Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
W 80. rocznicę Obławy Augustowskiej zapraszamy na uroczyste otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – nowego miejsca na muzealnej mapie województwa podlaskiego.