Formy oporu i samopomocy wśród kobiet w KL Auschwitz-Birkenau 1942-1945 | seminarium - Instytut Pileckiego
seminarium
12.02.2020 (ŚR) 12.00
Formy oporu i samopomocy wśród kobiet w KL Auschwitz-Birkenau 1942-1945 | seminarium
Zapraszamy na seminarium o kobietach, które – na przekór wszechobecnemu terrorowi – wykazały się odwagą i solidarnością.
Po jednej stronie strażniczki w nieskazitelnych uniformach. Z pejczami pod pachą i nieodłącznym wilczurem przy nodze: kobiety, które zgotowały piekło innym kobietom. Po drugiej – bite i poniżane więźniarki, które nie mogły być pewne tego, czy dane im będzie przeżyć jeszcze jeden dzień. Do obozu trafiły za działalność konspiracyjną i polityczną wymierzoną przeciwko okupantowi.
W trakcie najbliższego seminarium dr Barbara Świtalska-Starzeńska z OBnT przybliży formy oporu stosowane przez Polki osadzone w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Uczestnicy spotkania usłyszą także o tym, jak wyglądała samopomoc wśród więźniarek (również innych narodowości) oraz życie „konspiratorek” za drutami obozu. Ramy omawianego tematu wyznaczają pierwszy transport Polek w kwietniu 1942 oraz ewakuacja więźniów (tzw. „marsz śmierci”).
Serdecznie zapraszamy na spotkanie!
Kolejne seminaria:
19.02 prof. Paweł Skibiński, Życie religijne w Generalnej Guberni. Próba bilansu;
26.02 Norbert Baczyk, Luftwaffe a Powstanie Warszawskie;
4.03 dr Barbara Wizimirska, Problemy związane z badaniem żydowskiej historii Falenicy (od końca XIX w. do lat 50 XX w.).
Zapraszamy do przesyłania propozycji wystąpień: seminaria@instytutpileckiego.pl
SEMINARIA NAUKOWE INSTYTUTU PILECKIEGO
Seminaria naukowe Instytutu Pileckiego służą prezentacji projektów badawczych i tekstów naukowych dotyczących XX wieku - w szczególności (choć nie tylko) dwóch okupacji: sowieckiej i niemieckiej, pamięci i historiografii II wojny - a także dyskusji o nich.
Seminaria mają charakter interdyscyplinarny – uczestnicy reprezentują różne tradycje i obszary badawcze. Celem jest umożliwienie dyskusji nad metodologią i wynikami najnowszych badań nad wiekiem XX jeszcze przed ich ostateczną publikacją w pismach naukowych i książkach.
Zobacz także
- Pokaz i spotkanie z twórcami filmu "Nie wolno było płakać" | WAKACYJNE CZWARTKI FILMOWE
Wydarzenie
Pokaz i spotkanie z twórcami filmu "Nie wolno było płakać" | WAKACYJNE CZWARTKI FILMOWE
W każdy wakacyjny czwartek lipca i sierpnia Galeria Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów zaprasza na specjalne pokazy filmów dokumentalnych, które przybliżają fascynujące, trudne, ale niezwykle ważne historie XX wieku.
- Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
Wydarzenie
Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
W ramach obchodów 80. rocznicy Obławy Augustowskiej oraz otwarcia Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, zapraszamy na koncert LIPCOWI '45.
- Jedna wskazówka, dziesiątki pytań – Obława i jej następstwa oczami rodzin „Lipcowych”
Wydarzenie
Jedna wskazówka, dziesiątki pytań – Obława i jej następstwa oczami rodzin „Lipcowych”
W 80. rocznicę Obławy Augustowskiej zapraszamy na przedpremierowy odsłuch reportażu radiowego "Jedna wskazówka" autorstwa Martyny Wojtkowskiej – poruszającą opowieść o pamięci, tęsknocie i milczeniu, które trwa już dekady.