Facing Evil: The Aftermath of the Second World War - Instytut Pileckiego
debata
08.09.2021 (ŚR) 19.00
Facing Evil: The Aftermath of the Second World War
Zapraszamy do udziału w dyskusji poświęconej sytuacji w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej po II wojnie światowej. Jak wyglądała rzeczywistość po dwóch stronach Żelaznej Kurtyny? Kiedy Europa Środkowo-Wschodnia faktycznie odzyskała wolność?
Dyskusja odbywa się w ramach programu Totalitarianism in East-Central Europe 1939–1989: History and Memory. Graduate Academy 2021-2022.
Link do rejestracji:
https://zoom.us/webinar/register/WN_STMsI50PS16Nc9HpY1SFoA
Paneliści:
Prof. Richard Overy jest światowej sławy historykiem i wykładowcą historii na University of Exeter. Jest autorem licznych książek na temat drugiej wojny światowej, takich jak: "The Dictators: Hitler's Germany and Stalin's Russia", "Why the Allies Won" czy swojej najnowszej książki "Blood and Ruins: The Great Imperial War, 1931-1945"
Prof. Michael Neiberg jest wykładowcą historii w Departamencie Badań nad Bezpieczeństwem Narodowym w Army War College w Pensylwanii, oraz pracownikiem Centrum Badań nad Ameryką i Zachodem w Foreign Policy Research Institute. Jego najnowsza książka "When France Fell: The Vichy Crisis and the Fate of the Anglo-American Alliance" ukaże się w listopadzie 2021.
Dr Monika Kareniauskaite jest historyczką związaną z Genocide and Resistance Center of Lithuania, wykłada również na uniwersytecie w Bremie w Centrum Badań nad Europą środkowo-wschodnią.
Dr Wojciech Kozlowski jest dyrektorem Instytutu Pileckiego. Był stypendystą New Europe College w Bukareszcie, jako visiting scholar prowadził badania na Wydziale Historii Uniwersytetu Harvarda.
Rozmowa będzie tłumaczona na język polski.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu „Kultura inspirująca”.
Zobacz także
- Debata "Zielony korytarz w Łypiwce. Głos ofiar rosyjskiej pułapki" | 3. rocznica agresji Rosji na Ukrainę
debata
Debata "Zielony korytarz w Łypiwce. Głos ofiar rosyjskiej pułapki" | 3. rocznica agresji Rosji na Ukrainę
W związku z trzecią rocznicą rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę zapraszamy na dyskusję i prezentację nowego raportu Centrum Lemkina.
- Ferie z Instytutem Pileckiego | Galeria w Domu Bez Kantów
edukacja
Ferie z Instytutem Pileckiego | Galeria w Domu Bez Kantów
Zima w Warszawie? Od 1 lutego zapraszamy młodzież, studentów, nauczycieli, dzieci szkolne, a nawet przedszkolaków z rodzicami do Galerii Instytutu Pileckiego w warszawskim Domu Bez Kantów!
- Dyskusja wokół książki Katarzyny Jóźwik "Po prostu jestem z tymi ludźmi. Działalność ks. Jerzego Popiełuszki w latach 1980–1984"
Wydarzenie
Dyskusja wokół książki Katarzyny Jóźwik "Po prostu jestem z tymi ludźmi. Działalność ks. Jerzego Popiełuszki w latach 1980–1984"
Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zaprasza na dyskusję o książce Katarzyny Jóźwik wydanej przez Instytut Pileckiego. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu "Ex Bibliotheca".