Działalność Poselstwa RP w Bernie w czasie II wojny światowej - Instytut Pileckiego
seminarium
27.04.2022 (ŚR) 12.00
Działalność Poselstwa RP w Bernie w czasie II wojny światowej
Zapraszamy do udziału w seminarium dr Danuty Drywy z Muzeum Stutthof w Sztutowie, które odbędzie się 27 kwietnia. Jako koreferenci wystąpią dr Aleksandra Kmak-Pamirska oraz Eryk Habowski z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego.
Poselstwo RP w Bernie było jedną z niewielu polskich placówek dyplomatycznych działających przez cały okres II wojny światowej. Mimo trudnego położenia, obawiając się zamknięcia – wskutek niemieckich interwencji – przez rząd Szwajcarii, polska placówka w Bernie cały czas brała aktywny udział w różnego typu działaniach, których celem było niesienie pomocy ludności żydowskiej zarówno w okupowanych przez Niemców krajach, jak i w neutralnej Szwajcarii.
Poselstwo RP w Bernie było również ważnym punktem w przekazywaniu informacji o sytuacji w okupowanej przez Niemców Polsce do różnych zagranicznych agencji prasowych i placówek dyplomatycznych. Działalność Poselstwa RP w Bernie jest też świadectwem wkładu Rządu RP na uchodźstwie w akcję ratowania Żydów w okupowanej Europie.
Seminarium naukowe online będzie prowadzone na platformie Zoom w formie webinarium. Spotkanie poprowadzi dr Barbara Świtalska-Starzeńska z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego.
Do pobrania
Zobacz także
- Pokaz filmu "Nie wolno było płakać" | WAKACYJNE CZWARTKI FILMOWE
Wydarzenie
Pokaz filmu "Nie wolno było płakać" | WAKACYJNE CZWARTKI FILMOWE
W każdy wakacyjny czwartek lipca i sierpnia Galeria Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów zaprasza na specjalne pokazy filmów dokumentalnych, które przybliżają fascynujące, trudne, ale niezwykle ważne historie XX wieku.
- Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
Wydarzenie
Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
W ramach obchodów 80. rocznicy Obławy Augustowskiej oraz otwarcia Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, zapraszamy na koncert LIPCOWI '45.
- Jedna wskazówka, dziesiątki pytań – Obława i jej następstwa oczami rodzin „Lipcowych”
Wydarzenie
Jedna wskazówka, dziesiątki pytań – Obława i jej następstwa oczami rodzin „Lipcowych”
W 80. rocznicę Obławy Augustowskiej zapraszamy na przedpremierowy odsłuch reportażu radiowego "Jedna wskazówka" autorstwa Martyny Wojtkowskiej – poruszającą opowieść o pamięci, tęsknocie i milczeniu, które trwa już dekady.