Dama polskiego wywiadu: Halina Maria Szymańska. Poselstwo RP w Bernie w przestrzeni wywiadu wojskowego i dyplomacji 1939–1945 - Instytut Pileckiego
seminarium
20.04.2022 (ŚR) 12.00
Dama polskiego wywiadu: Halina Maria Szymańska. Poselstwo RP w Bernie w przestrzeni wywiadu wojskowego i dyplomacji 1939–1945
20 kwietnia odbędzie się seminarium dotyczące działalności Haliny Szymańskiej na tle pracy Poselstwa RP w Bernie. Temat zaprezentuje prof. Grzegorz Łukomski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W jaki sposób Halina Maria Szymańska dostała się do Szwajcarii? Jakie były jej relacje z Wilhelmem Canarisem, szefem Abwehry?
W najbliższym seminarium Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami wyjaśnimy strukturę i sposoby działań, często niestandardowych, polskich dyplomatów w Szwajcarii, ze szczególnym uwzględnieniem postaci Aleksandra Ładosia. Zaprezentujemy pracę „Damy polskiego wywiadu” w przestrzeni działań wywiadów polskiego, brytyjskiego, niemieckiego, a także… amerykańskiego.
Przybliżymy efekty kilkuletnich, wojennych zmagań polskich struktur wywiadu i dyplomacji na omawianym obszarze oraz odpowiemy na szereg pytań związanych z kondycją państwa polskiego i polskości w latach 1939–1945.

Jako koreferent wystąpi dr Barbara Świtalska-Starzeńska z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami. Seminarium poprowadzi Emilia Dziewiecka.
Zapraszamy 20 kwietnia o godz. 12.00 na platformę zoom.us.
Link do rejestracji (kliknij tutaj).
Zobacz także
- UŁAŃSKIE SERCA | Piknik ułański nad jeziorem Studzienicze
Wydarzenie
UŁAŃSKIE SERCA | Piknik ułański nad jeziorem Studzienicze
31 maja zapraszamy do Studziennicznej na 2. edycję Pikniku Historycznego poświęconego 1. Pułkowi Ułanów Krechowieckich.
- Wdzięczność zapisana w pamięci – wychowankowie o Marii Pileckiej | Czwartki w galerii DBK
debata
Wdzięczność zapisana w pamięci – wychowankowie o Marii Pileckiej | Czwartki w galerii DBK
Z okazji rocznicy urodzin Marii Pileckiej zapraszamy na spotkanie poświęcone pamięci o niej i jej dziedzictwie.
- W poszukiwaniu tożsamości. Powojenna odbudowa Gdańska i Szczecina oraz jej współczesne echa
debata
W poszukiwaniu tożsamości. Powojenna odbudowa Gdańska i Szczecina oraz jej współczesne echa
Po wojnie Gdańsk i Szczecin podjęły próbę stworzenia nowej tożsamości poprzez odbudowę i modernizację. Dziś warto zadać pytanie: jak współczesna architektura tych miast odzwierciedla tamte wybory i czy powojenna wizja przetrwała próbę czasu?