Czy Polska leży w Mitteleuropie? | Spotkanie wokół książki Friedricha Naumanna | Cywilizacja na ławie oskarżonych. Niedokończone scenariusze XX wieku #8 - Instytut Pileckiego
debata
18.05.2023 (CZW) 18.00
Czy Polska leży w Mitteleuropie? | Spotkanie wokół książki Friedricha Naumanna | Cywilizacja na ławie oskarżonych. Niedokończone scenariusze XX wieku #8
Zapraszamy na spotkanie i pokaz filmu z cyklu Cywilizacja na ławie oskarżonych. Niedokończone scenariusze XX wieku. Rozpoczniemy od pokazu filmu Wizja lokalna 1901 Filipa Bajona.
Po projekcji odbędzie się debata z udziałem prof. Grzegorza Kucharczyka, którą poprowadzi dr Mateusz Werner.
Wstęp bezpłatny. Aby mieć pewność wejścia, prosimy o wypełnienie formularza udostępnionego na końcu tego artykułu.
Program
godz. 18.00 Wizja lokalna 1901, reż. Filip Bajon, 86 min, 1980, Polska
Rekonstrukcja wydarzeń, które miały miejsce w roku 1901 w szkole we Wrześni, w której zlikwidowano język polski w dwóch najwyższych klasach. Dzieci solidarnie odmówiły odpowiadania po niemiecku oraz wzięcia do rąk niemieckich katechizmów, wobec czego poddano je chłoście. Rodzice dręczonych dzieci demonstrowali gwałtownie przeciwko władzom. Gazety berlińskie zamieszczają informacje o strajku, a przed sądem stają dzieci i ich rodzice oskarżeni o podżeganie do buntu.
godz. 19.30 dyskusja Czy Polska leży w Mitteleuropie? Rozmowa z prof. Grzegorzem Kucharczykiem o geopolitycznych koncepcjach Friedricha Naumanna i ich aktualności
prof. Grzegorz Kucharczyk – historyk specjalizujący się w historii myśli politycznej XIX i XX wieku oraz historii Niemiec.
dr Jakub Gortat – politolog, niemcoznawca, adiunkt w Zakładzie Niemcoznawstwa Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Łódzkiego. Stypendysta OeAD (Richard-Plaschka-Stipendium). Specjalizuje się w niemieckich i austriackich kulturach pamięci, szczególnie w pamięci o narodowym socjalizmie w obu tych krajach. Obecnie realizuje projekt poświęcony rozliczeniom z nazizmem w austriackich filmach telewizyjnych, finansowany z programu „Sonata” Narodowego Centrum Nauki. Autor monografii „Niemiecka polityka wobec ofiar wojny powietrznej” (2015) oraz licznych publikacji na temat niemieckich i austriackich filmów historycznych w czasopismach naukowych i tomach zbiorowych.
Prowadzenie: dr Mateusz Werner
Wstęp
Wstęp bezpłatny. Aby mieć pewność wejścia, prosimy o wypełnienie formularza na stronie FINA >>>.
Zobacz także
- Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
kultura
Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
Serdecznie zapraszamy na Dyplomatyczną Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów 17 maja 2025!
- Nadzieja w czasach beznadziei: Wielkanoc podczas wojny | Czwartki w galerii DBK
debata
Nadzieja w czasach beznadziei: Wielkanoc podczas wojny | Czwartki w galerii DBK
Korzystając z bogatych zbiorów Archiwum Instytutu Pileckiego, zapraszamy na wyjątkową podróż w czasie, by prześledzić, jak wyglądała Wielkanoc w cieniu II wojny światowej.
- Premierowy pokaz filmu „Odyseja polska” | 80. rocznica wyzwolenia Bolonii
film
Premierowy pokaz filmu „Odyseja polska” | 80. rocznica wyzwolenia Bolonii
23 kwietnia 2025 r., z okazji 80. rocznicy wyzwolenia Bolonii, zapraszamy na premierowy pokaz filmu „Odyseja polska”.