Czy niemiecki narodowy socjalizm był nowoczesny? | seminarium - Instytut Pileckiego
seminarium
15.02.2023 (ŚR) 12.30
Czy niemiecki narodowy socjalizm był nowoczesny? | seminarium
Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego, Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk, Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim zapraszają na seminarium pod tytułem: Czy niemiecki narodowy socjalizm był nowoczesny?
Czy niemiecki narodowy socjalizm był nowoczesny?
Temat seminarium nawiązuje do toczącej się w świecie naukowym od lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku dyskusji na temat związku między niemieckim narodowym socjalizmem a nowoczesnością (modernizacją). Na gruncie polskim najnowszym głosem w tej dyskusji jest książka prof. G. Kucharczyka „III Rzesza Niemiecka. Nowoczesność i nienawiść” (Kraków 2022). Autor podczas seminarium, które odbędzie się w siedzibie Instytutu Pileckiego w dniu 15 lutego 2023 o godzinie 12. 30, dokona przeglądu stanowisk w toczącej się dyskusji na temat relacji między nazizmem a modernizacją, prezentując własne wnioski, które mogą być pomocne dla rozwoju polskich badań nad dziejami niemieckiej okupacji w Polsce w latach 1939 – 1945.
Koreferat wygłosi dr Mateusz Werner z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego
Seminarium odbędzie się w trybie stacjonarnym. Zapraszamy do siedziby Instytutu Pileckiego przy ul. Foksal 17 (sala konferencyjna, III piętro).
Seminarium będzie rejestrowane, a jego nagranie będzie dostępne w zakładce „Mediateka” na stronie internetowej Instytutu Pileckiego
(https://instytutpileckiego.pl/pl/kolekcje-cyfrowe/mediateka?kategoria=seminarium).

***
Kolejni prelegenci i terminy:
Już dziś zapraszamy na kolejne seminarium OBnT, które odbędzie się 01 marca 2023 r. Z tematem „Problem ukarania zbrodniarzy wojennych w pracach rządu polskiego na emigracji (1939-1945)” wystąpi dr Dominika Uczkiewicz z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytucie Pileckiego.
Zobacz także
- Pokaz filmu "Nie wolno było płakać" | WAKACYJNE CZWARTKI FILMOWE
Wydarzenie
Pokaz filmu "Nie wolno było płakać" | WAKACYJNE CZWARTKI FILMOWE
W każdy wakacyjny czwartek lipca i sierpnia Galeria Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów zaprasza na specjalne pokazy filmów dokumentalnych, które przybliżają fascynujące, trudne, ale niezwykle ważne historie XX wieku.
- Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
Wydarzenie
Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
W ramach obchodów 80. rocznicy Obławy Augustowskiej oraz otwarcia Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, zapraszamy na koncert LIPCOWI '45.
- Jedna wskazówka, dziesiątki pytań – Obława i jej następstwa oczami rodzin „Lipcowych”
Wydarzenie
Jedna wskazówka, dziesiątki pytań – Obława i jej następstwa oczami rodzin „Lipcowych”
W 80. rocznicę Obławy Augustowskiej zapraszamy na przedpremierowy odsłuch reportażu radiowego "Jedna wskazówka" autorstwa Martyny Wojtkowskiej – poruszającą opowieść o pamięci, tęsknocie i milczeniu, które trwa już dekady.