Chiński wariant nad Wisłą. Czy premier Mieczysław Rakowski chciał pójść drogą Deng Xiaopinga? - Instytut Pileckiego
debata
18.11.2021 (CZW) 18.00
Chiński wariant nad Wisłą. Czy premier Mieczysław Rakowski chciał pójść drogą Deng Xiaopinga?
18 listopada zapraszamy na dyskusję online pt. „Chiński wariant nad Wisłą. Czy premier Mieczysław Rakowski chciał pójść drogą Deng Xiaopinga?”, która odbędzie się w ramach cyklu „Klio w świecie ekonomii, czyli porozmawiajmy o gospodarce”.
Gospodarka Polski w latach 80. znajdowała się w stanie ostrego kryzysu, co przyczyniło się do licznych strajków, które zakończyły się podpisaniem porozumień społecznych. Zaakceptowano postulaty protestujących, m.in. zgodę na tworzenie się wolnych związków zawodowych. Przeznaczono większą pulę środków na produkcję żywności, rozbudowywano system kartkowy – reglamentacja towarów obejmowała kolejne produkty spożywcze i przemysłowe, ale wkrótce okazało się, że nie poprawiła ona sytuacji na rynku i do końca dekady puste sklepy stanowiły charakterystyczny krajobraz Polski Ludowej. Dla Mieczysława Rakowskiego, który jesienią 1988 roku został powołany na Prezesa Rady Ministrów, jednym z najważniejszych celów była poprawa zaopatrzenia ludności w artykuły spożywcze.
Czy istniał Plan Rakowskiego?
Na ile realne jesienią 1988 r. było zerwanie rozmów z opozycją i przebudowa gospodarki pod ścisłym nadzorem PZPR?
Czy można postawić tezę, że komunizm w Polsce skończył się 1 stycznia 1989 r.?
O tym rozmawiać będą goście najbliższego spotkania z cyklu „Klio w świecie ekonomii, czyli porozmawiajmy o gospodarce”:
dr Michał Przeperski – autor książki „Mieczysław F. Rakowski. Biografia polityczna”,
prof. dr hab. Janusz Kaliński – historyk, autor m.in. książki „Transformacja gospodarki polskiej w latach 1989-2004”.
Spotkanie poprowadzi prof. Andrzej Zawistowski (prof. SGH, OBnT Instytutu Pileckiego). Dyskusję będzie można zobaczyć 18 listopada o godz. 18.00 na platformie Zoom oraz na facebooku Instytutu Pileckiego.
Link do spotkania na platformie Zoom https://bit.ly/3cogVry
Zobacz także
- 90. urodziny Domu Bez Kantów w Warszawie
Wydarzenie
90. urodziny Domu Bez Kantów w Warszawie
Świętujemy 90 lat Domu Bez Kantów – dołącz do nas już od pierwszych chwil! Zaczynamy od inspirującej debaty z udziałem znakomitych ekspertów, która otworzy program naszych obchodów.
- „Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze” | PROMOCJA KSIĄŻKI
Wydarzenie
„Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze” | PROMOCJA KSIĄŻKI
Zapraszamy do udziału w spotkaniu wokół nowości wydawniczej Instytutu Pileckiego – książki pt. „Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze”.
- WSPÓLNOTA NA TRUDNE CZASY | Forum Polsko-Niemieckie w Berlinie 2025
Wydarzenie
WSPÓLNOTA NA TRUDNE CZASY | Forum Polsko-Niemieckie w Berlinie 2025
W dniach 4-5 czerwca w Berlinie odbędzie się Forum Polsko-Niemieckie, które po siedmioletniej przerwie, powraca do kalendarza międzynarodowych konferencji.