Centralny Okręg Przemysłowy | spotkanie online - Instytut Pileckiego
Jak rodził się najważniejszy przedwojenny plan gospodarczy? Dlaczego stolicą administracyjną COP-u miał zostać Sandomierz? Dlaczego Stalowa Wola uważana jest za przemysłową stolicę COP-u? Zapraszamy na spotkanie w ramach cyklu "Klio w świecie ekonomii".
Jakiego zakresu przedsięwzięcia realizowano na terenie COP-u i czy były to wyłącznie przedsięwzięcia wielkoprzemysłowe? Jakie były dalsze wizje jego rozwoju? Jakie były losy COP w czasie II wojny światowej i w okresie PRL? Na te i inne pytania odpowie historyk Wojciech Chudzik. Rozmowę poprowadzi dr hab. Andrzej Zawistowski.
Wojciech Chudzik – historyk, absolwent Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (Instytut Historii), a także absolwent studiów podyplomowych o kierunku bankowość i finanse na Wydziale Ekonomicznym UMCS w Lublinie. Odpowiedzialny był za pozyskiwanie zbiorów na potrzeby tworzenia Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego i był członkiem zespołu koordynującego merytorycznie budowę nowej placówki muzealnej w Stalowej Woli. Jego zainteresowania badawcze związane są z przemianami modernizacyjnymi II Rzeczypospolitej w skali regionów na niwie społecznej, technicznej, gospodarczej i polityczno-administracyjnej. Właśnie czeka na obronę jego praca doktorska poświęcona historii COP.

Zobacz także
- Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
kultura
Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
Serdecznie zapraszamy na Dyplomatyczną Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów 17 maja 2025!
- "Dolina śmierci" - 5 lat w piekle Gusen. Spotkanie z synem Józefa Żmija | Czwartki w DBK
debata
"Dolina śmierci" - 5 lat w piekle Gusen. Spotkanie z synem Józefa Żmija | Czwartki w DBK
5 maja minęła 80. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen. Z tej okazji zapraszamy na spotkanie poświęcone książce „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija.
- Prawdziwy koniec II wojny światowej | Debata naukowa w Instytucie Pileckiego w Augustowie
konferencja
Prawdziwy koniec II wojny światowej | Debata naukowa w Instytucie Pileckiego w Augustowie
W związku z 80. rocznicą zakończenia drugiej wojny światowej, 9 maja w Instytucie Pileckiego w Augustowie (ul. 3 Maja 16) odbędzie się debata.