Białystok. Wystawa „Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918" - Instytut Pileckiego
wystawa
14.06.2019 (PT) 11.30
Białystok. Wystawa „Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918"
Nowoczesna wystawa plenerowa o prawach wyborczych kobiet odwiedziła już Warszawę, Łódź, Ostrów Mazowiecką, Kraków i Wilno. Od 14 czerwca 2019 r. do 2 lipca 2019 r. wystawę będzie można oglądać także w Białymstoku.
Instytut Pileckiego wraz z Uniwersytetem w Białymstoku oraz Instytutem Studiów Kobiecych zapraszają na otwarcie wystawy oraz towarzyszącą otwarciu konferencję z udziałem m. in. prof. Magdaleny Gawin wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.
Uroczyste otwarcie wystawy „Podwójnie Wolne” odbędzie się 14 czerwca 2019 r. o godz. 11.30 na Placu Syntezy na Kampusie Uniwersytetu w Białymstoku, ul. Konstantego Ciołkowskiego 1.
Ekspozycję będzie można oglądać do dnia 2 lipca 2019 r.
Towarzysząca wystawie konferencja „Polityka i politycy w prasie XX i XXI w. — Kobiety i wybory parlamentarne” współorganizowana przez Zakład Historii XIX w. i Ruchów Społeczno-Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku oraz Instytut Studiów Kobiecych odbywać się będzie w dniach 14-16 czerwca 2019 r. w Uniwersyteckim Centrum Kultury Uniwersytetu w Białymstoku.
Organizator wystawy:
Instytut Pileckiego
Partnerzy:
- prof. dr hab. Robert Ciborowski - Rektor Uniwersytet w Białymstoku
- dr hab. prof. UwB Małgorzata Dajnowicz - Prezes Stowarzyszenie Instytut Studiów Kobiecych
O wystawie „Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918”:
Na mocy dekretu Naczelnika Państwa z 28 listopada 1918 r. Polki otrzymały czynne i bierne prawa wyborcze. W pierwszych wyborach odrodzonego państwa - 26 stycznia 1919 r. - Polki z miast i wsi po raz pierwszy w historii poszły do urn, aby wybrać swoich przedstawicieli – i co ważne – swoje przedstawicielki w parlamencie. Przyznanie kobietom praw wyborczych, stawiało Polskę w szeregu najbardziej demokratycznych i nowoczesnych państw Europy.

Tytuł ekspozycji – „Podwójnie wolne” – podkreśla, że 1918 był dla Polek nie tylko rokiem odzyskania niepodległości, ale również momentem uzyskania praw obywatelskich. Zrzucenie jarzma zaborców było długim procesem, w którym istotną rolę odegrały kobiety: działaczki społeczne, pisarki, emancypantki, sufrażystki, kobiety z bronią w ręku walczące o suwerenność ojczyzny, przewożące pod gorsetami granaty i organizujące Ligę Kobiet Pogotowia Wojennego czy Ochotniczą Legię Kobiet. Różnymi sposobami dążyły do zrealizowania idei wolnej Polski, tak jak różnymi drogami dochodziły do równych praw.

Zobacz także
- Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
kultura
Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
Serdecznie zapraszamy na Dyplomatyczną Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów 17 maja 2025!
- Nadzieja w czasach beznadziei: Wielkanoc podczas wojny | Czwartki w galerii DBK
debata
Nadzieja w czasach beznadziei: Wielkanoc podczas wojny | Czwartki w galerii DBK
Korzystając z bogatych zbiorów Archiwum Instytutu Pileckiego, zapraszamy na wyjątkową podróż w czasie, by prześledzić, jak wyglądała Wielkanoc w cieniu II wojny światowej.
- Premierowy pokaz filmu „Odyseja polska” | 80. rocznica wyzwolenia Bolonii
film
Premierowy pokaz filmu „Odyseja polska” | 80. rocznica wyzwolenia Bolonii
23 kwietnia 2025 r., z okazji 80. rocznicy wyzwolenia Bolonii, zapraszamy na premierowy pokaz filmu „Odyseja polska”.