Archiwum prywatne mordercy rodziny Ulmów trafia do Polski - Instytut Pileckiego
24.03.2021 (ŚR) 11.00
Archiwum prywatne mordercy rodziny Ulmów trafia do Polski
Instytut Pileckiego pozyskał zbiór dokumentów i pamiątek osobistych po Eilercie Diekenie – poruczniku żandarmerii niemieckiej, który 24 marca 1944 roku w Markowej wydał rozkaz zamordowania rodziny Ulmów.
Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich sześcioro dzieci zostali wówczas rozstrzelani wraz z dwoma rodzinami żydowskimi, którym udzielili schronienia. Zbiór Diekena zawiera m.in. dokumentację jego niezakłóconej kariery w policji niemieckiej od Republiki Weimarskiej, przez III Rzeszę aż po Republikę Federalną Niemiec, przyznane mu odznaczenia państwowe oraz kolekcję fotografii zarówno ze służby, jak i z życia prywatnego. Odkrycie rzuca nowe światło na historię rodziny Ulmów oraz szerzej – Polaków represjonowanych przez Niemców za pomoc Żydom – uzupełniając ją o wątek sprawców: skąd pochodzili, kim byli, jaki był ich los po wojnie.






Zobacz także
- Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
kultura
Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
Serdecznie zapraszamy na Dyplomatyczną Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów 17 maja 2025!
- Odmienne doświadczenia. Koniec wojny w Europie i Azji | Dyskusja
Wydarzenie
Odmienne doświadczenia. Koniec wojny w Europie i Azji | Dyskusja
Instytut Pileckiego w Berlinie zaprasza na kolejne wydarzenie w ramach programu towarzyszącego obchodom 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej.
- Nadzieja w czasach beznadziei: Wielkanoc podczas wojny | Czwartki w galerii DBK
debata
Nadzieja w czasach beznadziei: Wielkanoc podczas wojny | Czwartki w galerii DBK
Korzystając z bogatych zbiorów Archiwum Instytutu Pileckiego, zapraszamy na wyjątkową podróż w czasie, by prześledzić, jak wyglądała Wielkanoc w cieniu II wojny światowej.