Archiwalny know-how: jak opracować, zabezpieczyć i udostępnić zbiory. Działalność archiwum Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie - Instytut Pileckiego
seminarium
09.06.2021 (ŚR) 15.00
Archiwalny know-how: jak opracować, zabezpieczyć i udostępnić zbiory. Działalność archiwum Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie
Z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Twierdza Archiwum. Tym razem zgłębimy temat opracowania, ewidencji, zabezpieczenia i udostępnienia materiałów archiwalnych. Za przykład posłuży nam historia archiwum KIK-u.
Klub Inteligencji Katolickiej (w skrócie: KIK) jest stowarzyszeniem świeckich katolików, powstałym na fali odwilży październikowej w 1956 roku. Po 1976 roku wielu działaczy KIK-u zaangażowało się w działalność opozycyjną, w tym w tworzenie NSZZ "Solidarność". Warszawski Klub został utworzony jako pierwszy i był najliczniejszy. W jego ramach spotykało się i współpracowało wiele osób ze opozycji, w tym Tadeusz Mazowiecki.
Od momentu powstania KIK-u działało także jego archiwum, jednak w niezinstytucjonalizowanej formie. Na zbiór składają się akta i dokumenty wytworzone od czasów powstania klubu aż do czasów współczesnych. Przedstawiają one zarówno wewnętrzną działalność klubową organizowaną przez poszczególne sekcje lub władze klubu (odczytową, formacyjna, wychowawczą, turystyczną czy kulturalną), jak i zewnętrzną (kontakty z Kościołem katolickim, władzami państwowymi czy innymi organizacjami katolickimi za granicą). Jednym z przykładów współpracy zagranicznej są kontakty z Akcją Znaku Pokuty (Aktion Sühnezeichen) – organizacją protestancką, której celem było zadośćuczynienie krzywd wyrządzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, a także Pax Romana – Międzynarodową Federacją Intelektualistów Katolickich (Internationalen Bewegung katholischer Intellektueller), jedną z najstarszych organizacji zrzeszających katolików świeckich.
Po paru przeprowadzkach dokumentacja archiwalna KIK-u wymagała uporządkowania, zewidencjonowania i zabezpieczenia. W 2016 r. po raz pierwszy klub uzyskał dotację z Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych (NDAP) na prace archiwalne. Przez kolejne lata trwały systematyczne prace nad zasobem. W wyniku tych prac powstały osobne zespoły zawierające dokumentacje aktową, elektroniczną oraz fotograficzną. Każdy z nich został zabezpieczony i zinwentaryzowany. Powstał także przewodnik po zasobie archiwalnym, który opisuje zawartość poszczególnych serii i podserii.
O tym, jak opracować i rozwinąć archiwum, oraz jak uzyskać dotację z środków publicznych na ten cel, opowie Witold Kunicki- Goldfinger, opiekun archiwum KIK-u, odpowiedzialny za kolejne etapy projektu „Rozwój Archiwum Klubu Inteligencji Katolickiej”.
Link do spotkania:
Zobacz także
- Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
kultura
Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
Serdecznie zapraszamy na Dyplomatyczną Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów 17 maja 2025!
- Prawdziwy koniec II wojny światowej | Debata naukowa w Instytucie Pileckiego w Augustowie
konferencja
Prawdziwy koniec II wojny światowej | Debata naukowa w Instytucie Pileckiego w Augustowie
W związku z 80. rocznicą zakończenia drugiej wojny światowej, 9 maja w Instytucie Pileckiego w Augustowie (ul. 3 Maja 16) odbędzie się debata.
- Polska prapremiera filmu "Odyseja polska" | 80. rocznica zakończenia II wojny światowej
film
Polska prapremiera filmu "Odyseja polska" | 80. rocznica zakończenia II wojny światowej
Po świetnym przyjęciu na premierze w Bolonii, czas na polską prapremierę „Odysei polskiej”! W 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej, Instytut Pileckiego i Włoski Instytut Kultury zapraszają na historyczny polsko-włoski wieczór filmowy.