Archeologia zbrodni. Wykorzystanie metod archeologicznych w badaniach nad zbrodniami z okresu II WŚ | seminarium - Instytut Pileckiego
seminarium
03.04.2019 (ŚR) 14.00
Archeologia zbrodni. Wykorzystanie metod archeologicznych w badaniach nad zbrodniami z okresu II WŚ | seminarium
Dr Adam Kaczyński (Instytut Pileckiego) omówi metody poszukiwania miejsc pochówku, zasady eksploracji jam grobowych oraz interpretacji i opracowywania odnalezionego materiału.
Za przykład posłużą prace ekshumacyjne prowadzone przez polskich archeologów w Ostrówkach i we Włodzimierzu Wołyńskim. Ponadto zarysuje też przebieg sporu polsko-ukraińskiego, w wyniku którego obowiązuje obecnie zakaz ekshumacji na Wołyniu.
Dr Kaczyński był w latach 2008–2013 był specjalistą Rady OPWiM, uczestnikiem i współorganizatorem ekshumacji m.in. w podkijowskiej Bykowni i na Wołyniu.
Zgłoszenia udziału: m.falkowski@instytutpileckiego.pl
SEMINARIA NAUKOWE INSTYTUTU PILECKIEGO
Seminaria naukowe Instytutu Pileckiego służą prezentacji projektów badawczych i tekstów naukowych dotyczących XX wieku - w szczególności (choć nie tylko) dwóch okupacji: sowieckiej i niemieckiej, pamięci i historiografii II wojny - a także dyskusji o nich.
Seminaria mają charekter interdyscyplinarny – uczestnicy reprezentują różne tradycje i obszary badawcze. Celem jest umożliwienie dyskusji nad metodologią i wynikami najnowszych badań nad wiekiem XX jeszcze przed ich ostateczną publikacją w pismach naukowych i książkach.
Zapraszamy do przesyłania propozycji wystąpień: seminaria@instytutpileckiego.pl
fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Zobacz także
- Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
kultura
Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
Serdecznie zapraszamy na Dyplomatyczną Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów 17 maja 2025!
- "Dolina śmierci" - 5 lat w piekle Gusen. Spotkanie z synem Józefa Żmija | Czwartki w DBK
debata
"Dolina śmierci" - 5 lat w piekle Gusen. Spotkanie z synem Józefa Żmija | Czwartki w DBK
5 maja minęła 80. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen. Z tej okazji zapraszamy na spotkanie poświęcone książce „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija.
- Prawdziwy koniec II wojny światowej | Debata naukowa w Instytucie Pileckiego w Augustowie
konferencja
Prawdziwy koniec II wojny światowej | Debata naukowa w Instytucie Pileckiego w Augustowie
W związku z 80. rocznicą zakończenia drugiej wojny światowej, 9 maja w Instytucie Pileckiego w Augustowie (ul. 3 Maja 16) odbędzie się debata.