Aprowizacja jako narzędzie polityki totalitarnego państwa – przykład Polski 1945-1953 - Instytut Pileckiego
seminarium
24.11.2021 (ŚR) 12.00
Aprowizacja jako narzędzie polityki totalitarnego państwa – przykład Polski 1945-1953
Serdecznie zapraszamy na seminarium naukowe online, którego gościem będzie dr hab. Andrzej Zawistowski (prof. SGH, Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego).
Jednym z najważniejszych elementów gospodarki wojennej jest planowa aprowizacja. Z jednej strony służy ona zapewnieniu regularnych dostaw dla wojska, z drugiej – jest narzędziem służącym zapewnieniu społecznego porządku. Dzięki takiej polityce możliwe jest dostarczenie wyżywienia na minimalnym poziomie i zapobieżenie społecznym niepokojom. Jednak daje ona także możliwość pozyskania przychylności określonych grup zawodowych lub społecznych. Tego typu narzędzia wykorzystywane były przez państwa totalitarne poza okresem wojennym do budowania aparatu władzy. Doskonale widać to na przykładzie Polski lat 40. i 50.
Seminarium naukowe online będzie prowadzone na platformie Zoom.us w formie webinarium. Link do wykładu:
https://zoom.us/webinar/register/WN_G_sF6y1vSgGqLz7P0bIrJA
Kolejne seminarium:
1 grudnia prof. Wojciech Polak, dr hab. Sylwia Galij-Skarbińska, prof. UMK. Temat: „Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie 1939-2019”. Koreferent: dr Piotr Andrzejewski (OBnT Instytut Pileckiego, Instytut Zachodni w Poznaniu, Instytut Stosunków Politycznych PAN).
Zobacz także
- Dokument „Nie wolno było płakać” | Ferie w Galerii Instytutu Pileckiego
Wydarzenie
Dokument „Nie wolno było płakać” | Ferie w Galerii Instytutu Pileckiego
Wszystkich spędzających ferie zimowe w Warszawie zapraszamy do Galerii Instytutu Pileckiego na niedzielny pokaz dokumentu o byłych więźniarkach niemieckich obozów koncentracyjnych.
- Dokument „Paszporty Paragwaju” | Ferie w Galerii Instytutu Pileckiego
Wydarzenie
Dokument „Paszporty Paragwaju” | Ferie w Galerii Instytutu Pileckiego
Wszystkich spędzających ferie zimowe w Warszawie zapraszamy do Galerii Instytutu Pileckiego na niedzielny pokaz dokumentu o działalności Grupy Ładosia i masowym ratowaniu Żydów dzięki fałszywym paszportom krajów latynoamerykańskich.
- Planszówkowe Czwartki | Ferie w Galerii Instytutu Pileckiego
Wydarzenie
Planszówkowe Czwartki | Ferie w Galerii Instytutu Pileckiego
Wszystkich spędzających ferie zimowe w Warszawie zapraszamy na „Planszówkowe czwartki” w Galerii Instytutu Pileckiego (10:30 - 14:00) – emocjonujące spotkania z grami planszowymi, które pozwalają zanurzyć się w realiach konfliktów XX wieku.