1956 De-stalinization; Before and After - Instytut Pileckiego
debata
29.10.2021 (PT) 19.00
1956 De-stalinization; Before and After
Czy destalinizacja w ZSRS oraz w państwach znajdujących się pod sowiecką kontrolą była związana z Chruszczowem i jego tajnym wystąpieniem podczas XX Zjazdu Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego? Dołącz do dyskusji, aby dowiedzieć się więcej.
Dyskusja w formie otwartego panelu zostanie przeprowadzona w ramach programu „Totalitarianism in East-Central Europe 1939–1989: History and Memory. Graduate Academy 2021–2022” [Totalitaryzm w Europie Środkowo-Wschodniej 1939–1989: Historia i pamięć. Graduate Academy 2021–2022].
Wydarzenie odbędzie się 29 października o godzinie 19.00. Link do rejestracji: https://bit.ly/3psRlcD
Paneliści:
Prof. Siergiej Radczenko, były profesor w dziedzinie stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Cardiff, profesor w europejskiej filii Szkoły Zaawansowanych Studiów Międzynarodowych im. Paula H. Nitzego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa (SAIS Europe). Autor wielu prac na temat zimnej wojny, obecnie bada tę tematykę z perspektywy historii światowej.
Dr Zsuzsanna Varga bada głównie historię socjalistycznego rolnictwa na Węgrzech. Obecnie kieruje Wydziałem Współczesnej Historii Węgier na Uniwersytet Loránda Eötvösa (Budapeszt). Współzałożycielka, członkini i wicedyrektorka Organizacji ds. Ludowej Historii Europy [European Rural History Organisation]. Autorka ponad 120 publikacji, w tym pięciu monografii oraz siedmiu opracowań. Jej najnowsza monografia, The Hungarian Agricultural Miracle? Sovietization and Americanization in a Communist Country (Rowman & Littlefield, 2021), została opublikowana nakładem wydawnictwa Harvard University Press w ramach serii poświęconej studiom nad zimną wojną.
Dr Bartłomiej Kapica, pracownik Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami w Instytucie Pileckiego. Jego główne zainteresowania badawcze to historia komunizmu w Polsce, komunistyczny aparat partyjny oraz niemiecka okupacja Polski w czasie II wojny światowej. Nagrodzony tytułem “Najlepszy debiut historyczny roku 2010” w ramach konkursu organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej i Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk.
Instytut zapewnia tłumaczenie symultaniczne na język polski.
Zobacz także
- Debata wokół książki Bartłomieja Kapicy „Władysław Bieńkowski - biografia polityczna”
wokół książek
Debata wokół książki Bartłomieja Kapicy „Władysław Bieńkowski - biografia polityczna”
Serdecznie zapraszamy na panel dyskusyjny poświęcony książce Bartłomieja Kapicy pt. "Władysław Bieńkowski - biografia polityczna" | 30 marca o godz. 18 w księgarni PIW (ul. Foksal 17 w Warszawie)
- Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką | 24 marca
Zawołani po imieniu
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką | 24 marca
24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. W tym roku Instytut Pileckiego przygotował z tej okazji wiele wydarzeń.
- Odwaga i miłosierdzie. Jak myśleć i mówić dziś o bohaterstwie w czasach Zagłady | debata
debata
Odwaga i miłosierdzie. Jak myśleć i mówić dziś o bohaterstwie w czasach Zagłady | debata
W przededniu obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, 23 marca, o g. 18.00, w Domu bez Kantów zapraszamy na debatę „Odwaga i miłosierdzie. Jak myśleć i mówić dziś o bohaterstwie w czasach Zagłady"