publikacje / Historia w przekładzie

Żelazny wiatr. Europa pod władzą Hitlera.

Peter Fritzsche

Peter Fritzsche przedstawia w swej książce przez pryzmat różnych świadectw historię okupowanej przez Niemców Europy. Wykorzystując dzienniki, listy i rozmaite relacje, zarysowuje realia życia codziennego w podbitych krajach. Pokazuje, w jaki sposób ich mieszkańcy starali się funkcjonować w obliczu coraz brutalniejszych represji oraz nasilającej się wojny totalnej, jak usiłując przetrwać konflikt, jednocześnie próbowali zrozumieć nową, ukształtowaną przez nazistów rzeczywistość i nadać jej sens.

 

Autor opisuje nie tylko rozdartą między kolaboracją i oporem Francję oraz poddaną brutalnym represjom Polskę, ale także neutralną Szwajcarię – tym samym pokazuje, w jak różnych sytuacjach znalazły się poszczególne narody Europy. Szczególnie dużo uwagi poświęca reakcji społeczeństw na Holokaust oraz inne masowe zbrodnie. Stawia przy tym trudne pytania o uniwersalne mechanizmy wpływające na granice ludzkiej solidarności i empatii w obliczu przemocy. Konfrontując nas ze strachem świadków, lękających się uwięzienia lub śmierci, ukazuje, jak złudne może być odnoszenie do okresu wojennego norm znanych z czasu pokoju.

 

Peter Fritzsche – historyk, profesor na Uniwersytecie Illinois. Autor licznych książek, m.in. nagradzanej Życie i śmierć w Trzeciej Rzeszy (2008, wyd. pol. 2010).

TYTUŁ ORYGINAŁU:

An Iron wind. Europe Under Hitler

AUTOR:

Peter Fritzsche

TŁUMACZENIE:

Hanna Jankowska

REDAKTORKA PROWADZĄCA:

Marta Wilińska

WYDAWCA:

Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego

ISBN:

978-83-951268-7-1

Do pobrania

Inne pozycje z tej kategorii

Zobacz także

  • publikacje

    Urząd Nadzoru Bankowego dla Generalnego Gubernatorstwa

  • publikacje

    Zapisy Terroru 8. Polscy żołnierze w niewoli sowieckiej

  • publikacje

    Dawid kontra Goliat. Niemieckie specjalne środki bojowe w Powstaniu Warszawskim