„Lęk przed Holocaustem” – najnowsza publikacja Instytutu już w sprzedaży!

2 kwietnia 2019

Rozwój kultury upamiętniania Holocaustu w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 80. i 90. XX wieku bywał odczytywany w Niemczech Zachodnich, a później w zjednoczonym kraju jako zagrożenie dla jego interesów. Jacob Eder jako pierwszy z badaczy dokonał analizy obszernego zbioru dokumentów dotyczących polityki historycznej rządu Helmuta Kohla. W swojej książce ujawnił obawy niemieckich urzędników – w tym byłych nazistów lub weteranów II wojny światowej – związane z wpływem pamięci o Zagładzie Żydów na reputację Republiki Federalnej.

Autor opisuje, za pomocą jakich metod Niemcy usiłowali wpłynąć na kształt ekspozycji w Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie, otwartego w 1993 roku. Czerpiąc ze źródeł archiwalnych i publikowanych, rzuca nowe światło na niemiecką politykę wobec Izraela i amerykańskich organizacji żydowskich czy wizytę Ronalda Reagana na cmentarzu żołnierzy niemieckich w Bitburgu. Pokazuje, z jakim trudem dochodziło w Niemczech do otwartego rozrachunku z nazistowską przeszłością. Eder ukazuje również złożoność procesu upamiętniania Holocaustu. Uświadamia, że sposób opisu zbrodni, która pozostaje w XXI wieku jednym z uniwersalnych symboli zła, stawał się niejednokrotnie obiektem rozgrywek politycznych. Ich wynik – w tym także kształt najważniejszych form upamiętnienia Zagłady Żydów – wcale nie był przesądzony.

Jacob S. Eder jest wykładowcą Uniwersytetu Fryderyka Schillera w Jenie. Jego praca doktorska, będąca podstawą tej książki, otrzymała Nagrodę Fraenkla w dziedzinie historii współczesnej przyznawaną przez Bibliotekę Wiedeńską, Nagrodę Marko Feingolda w dziedzinie studiów żydowskich Uniwersytetu w Salzburgu oraz Nagrodę Betty M. Unterberger Stowarzyszenia Historyków Amerykańskich Stosunków Zagranicznych.

Eder-Lek_przed_Holocaustem (1)

TYTUŁ ORYGINAŁU:
Holocaust Angst: The Federal Republic of Germany
and American Holocaust Memory since the 1970s, First Edition

REDAKTOR PROWADZĄCY:
Marta Wilińska

WSPÓŁPRACA REDAKCYJNA:
Leszek Zaborowski

WYDAWCA:
Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego Warszawa 2018

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach
przeglądarki. Więcej informacji w Polityka prywatności strony.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl