28.11-20.12 | Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918 | wystawa

16 listopada 2018

Podwojnie_wolne_png (2)

Od 28 listopada do 20 grudnia przed Pałacem Tyszkiewiczów-Potockich w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu 32 możecie obejrzeć wystawę poświęconą 100. rocznicy uzyskania przez Polki praw wyborczych! Wystawa będzie dostępna do 20 grudnia.

28 listopada 1918 r. Polki dekretem Naczelnika Państwa otrzymały czynne i bierne prawa wyborcze, co postawiło Polskę w szeregu najbardziej demokratycznych i nowoczesnych państw Europy. Co jednak wydarzyło się wcześniej? Jak wyglądała droga, którą musiały przejść kolejne pokolenia kobiet, by 26 stycznia 1919 r. nasze babcie i prababcie z dużych i małych miast, ze szlacheckich dworków i wiejskich chałup udały się w środku mroźnej zimy do urn wyborczych, żeby po raz pierwszy w historii wybrać posłów i co najważniejsze – posłanki?

281118_PodwojnieWolne_012_fotPM

Wystawa ukazuje niezwykłe biografie Polek żyjących na przełomie XIX i XX wieku oraz pokolenia kobiet walczących o wolną Polskę 1918 roku i podczas wojny polsko-bolszewickiej. Pisarki i emancypantki, żołnierki, społeczniczki i działaczki – wszystkie one mierzyły się z represjami zaborców jako Polki i jako kobiety, dojrzewały i dochodziły różnymi drogami do idei wolnej Polski i równych praw kobiet.

Stanisława Paleolog, Wanda Gertz, Maria Kretkowska, Aleksandra Szczerbińska, Maria Dulębianka, Maria Konopnicka, Paulina Kuczalska-Reinschmit i wiele innych. Każda z nich mogłaby się stać bohaterką tak popularnych dziś filmów i seriali historycznych, większość została jednak zapomniana. A przecież ich dorobek i życiorysy stanowią część demokratycznej i nowoczesnej historii Polski.

Autorką koncepcji wystawy jest prof. Magdalena Gawin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. „Przyznanie kobietom czynnych i biernych praw wyborczych na podstawie dekretu Naczelnika Państwa z 28 listopada 1918 roku, stawiało Polskę w szeregu najbardziej demokratycznych i nowoczesnych państw Europy” – mówi prof. Magdalena Gawin, przypominając, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we wrześniu 2018 roku włożyło projekt ordynacji wyborczej na listę krajową Pamięci Świata UNESCO. „Tego dnia wolna Polska została na zawsze połączona z ideą równości obywateli wobec prawa” – opowiadała Gawin.

281118_PodwojnieWolne_017_fotPM

„Podwójnie wolne” – to słowa jednak z sufrażystek, komentującej ukazanie się dekretu z 28 listopada 1918 roku. Fraza ta najtrafniej opisuje doświadczenie Polek: wolnych dzięki odzyskaniu niepodległości i wolnych w prawach obywatelskich. Sto lat minęło od podwójnego zwycięstwa. To dobry moment, by przypomnieć ich twarze i jeszcze raz przytoczyć słowa. Czekamy więc na Was na Krakowskim Przedmieściu!


Koncepcja wystawy: prof. Magdalena Gawin
Współpraca kuratorska: Hanna Radziejowska
Opracowanie biogramów: dr Marcin Panecki
Kwerenda archiwalna: Paulina Wiśniewska
Kierownik produkcji: dr Agnieszka Konik
Redakcja: Joanna Adamczyk
Tłumaczenie: Aleksandra Arumińska, Julia Niedzielko, Maciej Zakrzewski
Projektant: zespół wespół
Wykonawca projektu: Pracownia Tryktrak
Partner strategiczny: Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego

Wykorzystano zdjęcia z zasobów instytucji:
Biblioteka Narodowa – biblioteka cyfrowa POLONA
Centralne Archiwum Wojskowe
Fundacja Przestrzeń Kobiet- Archiwum Historii Kobiet
Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie
Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie
Muzeum Narodowe w Warszawie
Muzeum Regionalne w Kluczkowicach
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Zespół Szkół w Baruchowie
oraz osób prywatnych:
dr Eweliny Kostrzewskiej
Tadeusza Michalaka

.

podwojnie-wolne-stopka

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach
przeglądarki. Więcej informacji w Polityka prywatności strony.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl