Nasze produkcje filmowe - Instytut Pileckiego
- Cios w plecy. Agresja Sowiecka 17 września 1939 roku
Projekt Filmowy
Cios w plecy. Agresja Sowiecka 17 września 1939 roku
Jak 17 września zapamiętali ci, którzy znaleźli się w samym centrum wojennej zawieruchy? "Cios w plecy. Agresja sowiecka 1939 roku" to relacja świadków, którzy widzieli wkraczających do Polski Rosjan, walczyli z nimi, a także doświadczyli z ich strony niewyobrażalnego okrucieństwa.
- "HerSons" | film
Projekt Filmowy
"HerSons" | film
„HerSons” to film zrealizowany przez Hannę Berehovą na podstawie świadectw gromadzonych przez Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich im. Rafała Lemkina.
- Nie wolno było płakać
Projekt Filmowy
Nie wolno było płakać
Film dokumentalny "Nie wolno było płakać" to historia byłych więźniarek niemieckich obozów koncentracyjnych. Aresztowane za działalność konspiracyjną, wysiedlone z dnia na dzień z własnych domów, wypędzane z powstańczej Warszawy.
- ŁAGIER 0331
Projekt Filmowy
ŁAGIER 0331
Film opowiada o tragicznych losach mieszkańców Wileńszczyzny „wyzwalanych” przez Armię Czerwoną, przyszłych więźniów obozu kontrolno-filtracyjnego NKWD nr 0331 w Kutaisi.
- Teneta | dokument
Projekt Filmowy
Teneta | dokument
Film oparty na relacjach świadków zbrodni rosyjskich w Ukrainie, które zgromadziło Centrum Lemkina.
- „Trzy ćwierci do śmierci - ostatnia deportacja” | film
Projekt Filmowy
„Trzy ćwierci do śmierci - ostatnia deportacja” | film
1 października 2021 roku podczas XIII Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni odbył się pokaz dokumentu „Trzy ćwierci do śmierci - ostatnia deportacja". To wzruszająca historia niezwykłej przyjaźni, a w tle Kazachstan i bezwzględność sowieckiego totalitaryzmu.
- „Polski El Greco” | film
Projekt Filmowy
„Polski El Greco” | film
5 kwietnia 2021 roku na antenie TVP2 odbyła się premiera filmu „Polski El Greco”, którego współproducentem jest Instytut Pileckiego. Dokument opowiada historię przypadkowego odkrycia obrazu hiszpańskiego mistrza na plebanii w Kosowie Lackim.
- Pokaz filmu „A więc wojna” w kinie Iskra w Augustowie
Projekt Filmowy
Pokaz filmu „A więc wojna” w kinie Iskra w Augustowie
23 września 1939 r., realizując postanowienia paktu Ribbentrop-Mołotow, Sowieci wkroczyli do Augustowa. Suwalszczyznę podzielono na pół – północna część przypadła Niemcom, południowa – ZSRR. Z okazji 82. rocznicy tych wydarzeń zapraszamy na pokaz filmu.
- „Nazajutrz” | film
Projekt Filmowy
„Nazajutrz” | film
„Nazajutrz” to opowieść o końcu drugiej wojny światowej z polskiej perspektywy. Relacje naocznych świadków wydarzeń sprzed 76 lat, nagrywanych w różnych miejscach i różnym czasie, uzupełniają archiwalne materiały filmowe.
- Tu będziecie żyć i tu umrzecie. Wojna oczami dzieci 2 | premiera filmu
Projekt Filmowy
Tu będziecie żyć i tu umrzecie. Wojna oczami dzieci 2 | premiera filmu
Zapraszamy na premierę filmu „Tu będziecie żyć i tu umrzecie”. To druga część serii „Wojna oczami dzieci”, w ramach której oddajemy głos najmłodszym, aby poznać prawdę o II wojnie światowej z perspektywy najbardziej niewinnych uczestników wydarzeń.
- Świadkowie Epoki: Czas Zagłady | film
Projekt Filmowy
Świadkowie Epoki: Czas Zagłady | film
„Czas Zagłady” to zapis emocjonalnych relacji dotyczących warszawskiego getta i obozu Auschwitz-Birkenau. Wypowiedzi „Świadków Epoki” ilustrują materiały archiwalne pochodzące z Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.
- Świadkowie Epoki. Ku Zagładzie
Projekt Filmowy
Świadkowie Epoki. Ku Zagładzie
Z okazji 76. rocznicy wyzwolenia Auschwitz i Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu zorganizowaliśmy wirtualny pokaz filmów o Zagładzie. Widzowie mogli zobaczyć m.in. produkcję Instytutu Pileckiego pt. „Świadkowie Epoki. Ku Zagładzie”.
- Podwójnie Wolne. Prawa polityczne kobiet 1918 | premiera filmu
Projekt Filmowy
Podwójnie Wolne. Prawa polityczne kobiet 1918 | premiera filmu
Tytuł filmu „Podwójnie wolne”, to słowa jednej z sufrażystek, komentujących ukazanie się dekretu z dnia 28 listopada 1918 r. przyznającego Polkom pełnię praw wyborczych. Zwracają one uwagę na szczególny rodzaj splatania się walki Polek o równouprawnienie z walką o niepodległość kraju.