Piątki Pileckiego - VI edycja | projekt edukacyjny - Instytut Pileckiego

}

Piątki Pileckiego - VI edycja | projekt edukacyjny

Szukasz inspiracji, jak dobrze przeżyć rozpoczynający się semestr szkolny? Chciałbyś zrobić coś wartościowego ze znajomymi z klasy czy osiedla, a w dodatku interesuje Cię historia? „Piątki Pileckiego” są właśnie dla Ciebie!

Jest zawsze pewna różnica, pomiędzy powiedzeniem, że się coś zrobi, a samym dokonaniem tego co się powiedziało. 

Dawno już - przed laty - pracowałem nad tym, żeby te dwie rzeczy w sobie w jedną stopić całość.

Raport, Witold Pilecki

Witold Pilecki - jeden z największych bohaterów naszych czasów - całe swoje dorosłe życie był zaangażowany w działalność wojskową w służbie Polsce. W konspiracji stworzył system tak zwanych „piątek”: choć każda z pięcioosobowych grup osobno wykonywała swoje zadania i misje, wszystkie działały w jednym kierunku, aby zrealizować wspólny cel.

System zakonspirowanych pięcioosobowych grup funkcjonował w różnych formacjach Polskiego Państwa Podziemnego podczas drugiej wojny światowej. Poszczególne „piątki” nie znały się, jednak wszystkim zaprzysiężonym w nich członkom przyświecała ta sama idea. Działalność „piątek” przysłużyła się m.in. do powstania Raportu Witolda Pileckiego.

Na wzór Witolda Pileckiego, który tworzył małe grupy ludzi pomagających sobie nawzajem, możesz dzisiaj wykazać się zaangażowaniem i wspólnie z grupą rówieśników zrobić coś dobrego. Chcemy zaprosić Was, młodzież w wieku 13-18 lat, do zawiązywania pięcioosobowych grup, które dwa razy w miesiącu, w piątki, będą brać udział w organizowanych przez nas spotkaniach online lub otrzymywać zadania do wykonania. Będziecie się ze sobą komunikować w przestrzeni wirtualnej, za pomocą maili, skype’a, komunikatorów, facebook’a itp. Szczegółowe informacje znajdziecie w regulaminie. 

Działanie „Piątek Pileckiego” będzie bazować na trzech filarach: pracy historycznej, projektowej/społecznej, rozwoju osobistym, a także koncentrować się wokół postaw, takich jak solidarność, męstwo czy wdzięczność. Tym wartościom oddany był nasz patron, a obecny czas dobitnie pokazuje, że są one uniwersalne.

Szósta edycja projektu bazuje na świętach i rocznicach, jakie będziemy obchodzić w nadchodzących tygodniach: Dnia Polskiego Państwa Podziemnego, Dniu Zadusznym, Święcie Niepodległości i rocznicy ogłoszenia stanu wojennego. Efekty Waszej pracy prezentować będziemy na naszej stronie internetowej oraz na facebooku. 

Program potrwa do końca grudnia 2022. Każdy z uczestników, którego grupa wykona wszystkie zadania i będzie obecna podczas spotkań, otrzyma certyfikat udziału w projekcie i drobne gadżety IP, a trzy najlepsze zespoły otrzymają gwarantowane miejsca w spotkaniu laureatów 6 i 7 edycji Piątek, jakie odbędzie się w Bochni pod koniec czerwca 2023.


Aby wziąć udział w projekcie, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy (tylko wtedy będziemy mogli dodać Was do grupy projektowej na Fb!) i wykonać zadanie wstępne:

- wypełnij formularz zgłoszeniowy (kliknij tutaj)

- zrealizuj zadanie wstępne (zobacz tu)

Masz pytania? Pisz: piatki@instytutpileckiego.pl

Ważne: w tej edycji zapraszamy do uczestnictwa 20 grup! Decyduje kolejność zgłoszeń.

Uczestnicząc w „Piątkach Pileckiego'', stajesz się Strażnikiem Pamięci o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim.

Wydarzenia

 • AD VOCEM - 5 edycja | nabór do sparingu online

  debata

  AD VOCEM - 5 edycja | nabór do sparingu online

  Zapraszamy do udziału w sparingu, który odbędzie się w poniedziałek 11 kwietnia. Uczestnicy będą debatowali nad tezą: „Ze względu na straty poniesione przez polskie elity, wymiar społeczny zbrodni katyńskiej jest bardziej istotny niż wojskowy".

 • AD VOCEM - 5 edycja | nabór do sparingu online

  debata

  AD VOCEM - 5 edycja | nabór do sparingu online

  Zachęcamy do udziału w sparingu, który odbędzie się w poniedziałek 28 marca. Uczestnicy będą debatowali nad tezą: Józef Mackiewicz miał rację mówiąc, że „jedynie prawda jest ciekawa".

 • AD VOCEM - 5 edycja | rekrutacja do sparingu on-line

  debata

  AD VOCEM - 5 edycja | rekrutacja do sparingu on-line

  Zapraszamy do udziału w sparingu, który odbędzie się w poniedziałek 14 marca. Uczestnicy będą debatowali nad tezą: „Z perspektywy żołnierza AK wolałbym kontynuować czynny opór, niż złożyć broń w sierpniu 1945 roku".

 • AD VOCEM - 4 edycja | nabór do sparingu debatanckiego on-line

  debata

  AD VOCEM - 4 edycja | nabór do sparingu debatanckiego on-line

  Zachęcamy do udziału w sparingu debatanckim online, który odbędzie się w poniedziałek 20 grudnia 2021 roku. Tym razem uczestnicy będą debatowali nad tezą: „Strajkujący w grudniu 1970 roku walczyli bardziej o wolność niż o chleb”.

 • Piątki Pileckiego - III edycja | Zadanie 5

  projekt

  Piątki Pileckiego - III edycja | Zadanie 5

  Witold Pilecki został zamordowany 25 maja 1948 roku. Z okazji rocznicy śmierci rotmistrza mamy dla Was ostatnie już zadanie w tej edycji projektu: przygotujcie prezentację o „Piątkach Pileckiego” i przedstawcie ją w swojej szkole.

 • Zadanie 2: Okno z KL Auschwitz

  projekt

  Zadanie 2: Okno z KL Auschwitz

  Wysłuchajcie wykładu dr. Jacka Proszyka „Okno z KL Auschwitz w Bielitz". Na podstawie opisanych spotkań wybierzcie jednego z bohaterów, o których mowa w wykładzie i przedstawcie w artystycznej formie jedną z historii.

 • Zadanie 1: Poznajmy się

  projekt

  Zadanie 1: Poznajmy się

  Zbierz piątkę: pomyśl o koleżankach i kolegach, których chciałbyś zaprosić do stworzenia Waszej grupy!

 • Piątki Pileckiego - V edycja | nabór do projektu

  edukacja

  Piątki Pileckiego - V edycja | nabór do projektu

  Szukasz inspiracji, jak dobrze przeżyć ten semestr szkolny? Chciałbyś zrobić coś wartościowego ze znajomymi z klasy czy osiedla, pomimo trudności ze spotkaniem się w grupie, a w dodatku interesuje Cię historia? „Piątki Pileckiego” są właśnie dla Ciebie!

 • Zadanie wstępne: Poznajmy się

  projekt

  Zadanie wstępne: Poznajmy się

  Podobnie jak Witold Pilecki, który zaproponował tworzenie „piątki” osobom zaangażowanym, aktywnym i dzielnym, tak dziś Ty pomyśl o koleżankach i kolegach, których chciałbyś zaprosić do stworzenia Waszej grupy.