AD VOCEM - 4 edycja | oksfordzkie sparingi debatanckie on-line (projekt archiwalny) - Instytut Pileckiego
AD VOCEM - 4 edycja | oksfordzkie sparingi debatanckie on-line (projekt archiwalny)
Zapraszamy do udziału w 4. edycji AD VOCEM! Jest to projekt edukacyjny adresowany do nauczycieli, uczniów i studentów, polegający na organizacji sparingów debatanckich on-line w tematach związanych z historią i pamięcią o XX wieku.
W okresie od września do grudnia 2021 roku odbędzie się 7 sparingów debatanckich.
W projekcie mogą uczestniczyć zespoły reprezentujące szkołę podstawową, ponadpodstawową, wyższą uczelnię na terenie Polski lub polską szkołę czy organizację poza granicami kraju. Dopuszczamy możliwość udziału zespołów koleżeńskich z różnych szkół (w wieku szkolnym lub akademickim), ale nie będą one brać udziału w punktacji szkolnej.
Do udziału w projekcie zapraszamy czteroosobowe drużyny. W ramach każdego „dnia sparingowego” planujemy co najmniej 3 debaty, a w każdej z debat wezmą udział 2 drużyny o podobnym poziomie doświadczenia debatanckiego:
- drużyna początkująca - bez doświadczenia turniejowego (zarówno jako drużyna oraz jako większość mówców w tej drużynie);
- drużyna średniozaawansowana - z pojedynczym doświadczeniem turniejowym;
- drużyna zaawansowana - drużyna z więcej niż jednym doświadczeniem turniejowym.
Uwaga: liczy się kolejność zgłoszeń! Rekrutacja rozpoczyna się w momencie opublikowania na stronie instytutpileckiego.pl ogłoszenia o rekrutacji i kończy w momencie zapełnienia 6 miejsc, wynikających z wymienionych wyżej kryteriów doboru drużyn. Liczba debat w sparingu może zostać zmniejszona w razie niewystarczającej ilości zgłoszeń lub zwiększona, w razie większej ilości zgłoszeń. O dodatkowych debatach poinformujemy uczestników w ciągu 48 godzin od zakończenia rekrutacji właściwej.
W ogłoszeniu podawana jest teza debaty. Rekrutacja otwierana jest zwyczajowo 13 dni przed datą sparingu.
Harmonogram rekrutacji i sparingów:
- Otwarcie rekrutacji 13 września g. 18.00; sparing 27 września.
- Otwarcie rekrutacji 28 września g. 18.00; sparing 11 października.
- Otwarcie rekrutacji 12 października g. 18.00; sparing 25 października.
- Otwarcie rekrutacji 26 października g. 18.00; sparing 8 listopada.
- Otwarcie rekrutacji 9 listopada g. 18.00; sparing 22 listopada.
- Otwarcie rekrutacji 23 listopada g. 18.00; sparing 6 grudnia.
- Otwarcie rekrutacji 7 grudnia g. 18.00; sparing 20 grudnia.
Dopuszcza się zmianę powyższych dat w szczególnych przypadkach w osobnym ogłoszeniu.
ZGŁOSZENIA
Mailowo na adres: advocem@instytutpileckiego.pl
Zgłoszenie powinno zawierać: skład drużyny z informacją o doświadczeniu turniejowym każdego z uczestników, nazwę i poziom wiekowy szkoły/uczelni/organizacji, którą drużyna reprezentuje, imię i nazwisko opiekuna (o ile dotyczy).
Każda instytucja może zgłosić dwie drużyny; w tym przypadku należy wskazać kolejność kwalifikacji (1. lub 2.). Do sparingu kwalifikowane będą najpierw drużyny z numerem 1. Dopiero po połączeniu w pary wszystkich drużyn z numerem 1., będą kwalifikowane drużyny z numerem 2., zgodnie z zasadami kolejności zgłoszeń i doświadczenia.
Zakwalifikowani uczestnicy przed debatą przesyłają zgody RODO i wizerunek podpisane osobiście bądź przez opiekuna prawnego. Link do formularza: https://forms.gle/KtUqx7Z5DgiknJ1LA
PUNKTACJA
Wśród uczestników debatujących na poziomie zaawansowanym (którzy wezmą udział w min. 3 debatach) będzie prowadzony „ranking mówców” (na podstawie średniej ocen sędziowskich danego mówcy). Dwóch uczestników, z dwóch różnych drużyn uplasowanych najwyżej w rankingu, weźmie udział w „pojedynku najlepszych mówców” w formacie debaty wzorowanej na debacie Lincoln-Douglas.
Szkoły i uczelnie przez uczestnictwo w debatach zbierają punkty - udział reprezentacji szkoły w każdej debacie to 1 punkt. Trzy najaktywniejsze szkoły (minimum 5 debat) w edycji dostają pakiet publikacji IP oraz certyfikat najaktywniejszej szkoły w projekcie AD VOCEM.
Nauczyciele z tych szkół przygotowujący uczniów otrzymują statuetkę NAUCZYCIELA AD VOCEM.
Każdy uczestnik (i nauczyciel) za każdą debatę otrzymuje certyfikat udziału.
Czterech najaktywniejszych uczestników, którzy wzięli udział w największej liczbie debat w edycji (ale minimum w 3) - otrzymuje statuetki DEBATANTA AD VOCEM.
Zasady debaty oksfordzkiej on-line
- Do przeprowadzenia debaty wykorzystywana jest platforma zoom.us.
- W debacie biorą udział dwie 4-osobowe drużyny.
- Każdy z mówców może być połączony za pomocą własnego komputera czy telefonu, ale jest również możliwość, aby drużyna była w jednym pomieszczeniu i łączyła się z jednego urządzenia.
- Do udziału w debacie mówcy powinni mieć sprawne mikrofony i kamery.
- Każda debata toczy się wokół podanej tezy, której broni strona Propozycji, a którą próbuje obalić strona Opozycji.
- O wystąpieniu drużyny „za” lub „przeciw” tezie decyduje losowanie przeprowadzone 15 minut przed rozpoczęciem debaty.
- Debatę prowadzi marszałek debaty, który pełni też rolę sekretarza. Czas 30 sekund do końca wypowiedzi i koniec czasu wypowiedzi są sygnalizowane na czacie.
- Debatę rozpoczyna pierwszy mówca strony Propozycji. Następnie głos zabiera pierwszy mówca strony Opozycji. Dalej głos zabierają na przemian kolejni mówcy Propozycji i Opozycji.
- Role mówców:
- 1 mówca – wprowadzenie do debaty, zdefiniowanie tezy;
- 2 mówca – argumentacja;
- 3 mówca – kontrargumentacja;
- 4 mówca – podsumowanie.
- Czas wypowiedzi jednego mówcy nie może przekroczyć 4 minut.
- Podczas wypowiedzi każdy mówca musi umożliwić stronie przeciwnej zgłoszenie co najmniej dwóch pytań/informacji (jeśli takowe zostaną zgłoszone). Ostatnie 30 sekund wystąpienia jest czasem chronionym i w tym czasie mówcy nie mają obowiązku przyjmowania pytań/informacji. Pytania i informacje mówcy zgłaszają na czacie.
- Każda z drużyn w trakcie debaty może skorzystać z ad vocem według następujących zasad:
- Każdej drużynie przysługuje jedno ad vocem w trakcie debaty (dodatkowe wystąpienie odbywające się poza normalną kolejnością przemawiani.
- W trakcie wystąpienia mówcy, członek drużyny przeciwnej może zgłosić odnoszące się do treści wystąpienia mówcy ad vocem. Ad vocem jest zgłaszane na czacie.
- Marszałek udziela głosu członkowi drużyny przeciwnej zgłaszającemu ad vocem bezpośrednio po zakończeniu wystąpienia, w trakcie którego je zgłoszono.
- Czas ad vocem nie może przekroczyć 1 minuty.
- Dopuszczalne jest zgłoszenie ad vocem do ad vocem.
- Niedopuszczalne jest zgłoszenie ad vocem:
- przez członka drużyny, który ma wygłaszać mowę następującą bezpośrednio po mowie, w trakcie której zgłaszane jest ad vocem;
- do wystąpienia ostatniego mówcy każdej ze stron.
- Wystąpienia mówców muszą być samodzielnymi wypowiedziami, bez odczytywania z kartki (nie dotyczy cytatów).
- Debatę ocenia 3 jurorów. Biorą pod uwagę formę i treść wypowiedzi każdego mówcy, a także całość pracy drużyny.
Poniżej znajdziesz dokumenty, które należy wypełnić przy rekrutacji do projektu AD VOCEM, a także regulamin.
Wydarzenia
- AD VOCEM - 4 edycja | nabór do sparingu debatanckiego on-line
debata
AD VOCEM - 4 edycja | nabór do sparingu debatanckiego on-line
Zachęcamy do udziału w sparingu debatanckim online, który odbędzie się w poniedziałek 20 grudnia 2021 roku. Tym razem uczestnicy będą debatowali nad tezą: „Strajkujący w grudniu 1970 roku walczyli bardziej o wolność niż o chleb”.
- AD VOCEM - 4 edycja | nabór do sparingu debatanckiego
debata
AD VOCEM - 4 edycja | nabór do sparingu debatanckiego
Zapraszamy do udziału w sparingu debatanckim online, który odbędzie się w poniedziałek 22 listopada. Uczestnicy będą debatowali nad tezą: „Pałac Kultury i Nauki w Warszawie jako symbol systemu totalitarnego powinien zostać zburzony”.
- AD VOCEM - 4 edycja | nabór do sparingu online
debata
AD VOCEM - 4 edycja | nabór do sparingu online
Ogłaszamy rekrutację do kolejnego sparingu w ramach projektu „Ad Vocem. Debaty Instytutu Pileckiego”. Tym razem uczestnicy będą debatowali nad tezą: „7 października jest lepszą datą na obchodzenie Narodowego Święta Niepodległości niż 11 listopada”.
- AD VOCEM - 4 edycja | rekrutacja do sparingu
edukacja
AD VOCEM - 4 edycja | rekrutacja do sparingu
Przed nami kolejne sparingi! W poniedziałek 11 października uczestnicy będą debatowali nad tezą: „Przy powojennej odbudowie Warszawy większa wagę należało przykładać do funkcji użytkowej miasta, niż do odtworzenia jego historycznej tkanki”.
- AD VOCEM - 4 edycja | rekrutacja do sparingu debatanckiego on-line
debata
AD VOCEM - 4 edycja | rekrutacja do sparingu debatanckiego on-line
Zapraszamy do udziału w sparingu, który odbędzie się w poniedziałek 27 września. Uczestnicy będą debatowali nad tezą: „Patrząc z ówczesnej perspektywy, opuszczenie kraju przez prezydenta, premiera i Naczelnego Wodza we wrześniu 1939 r. było błędem".