Alina Dąbrowska cz.1. - Instytut Pileckiego

Kolekcje cyfrowe / Świadkowie Epoki

Alina Dąbrowska cz.1.

Alina Dąbrowska (ur. 1923) w czasie wojny działała w konspiracji. Do Szarych Szeregów trafiła dzięki bratu, Zenonowi Bartoszkowi ps. Piła, który nadzorował działalność żeńskiej grupy w Pabianicach. W 1941 roku została zatrudniona w fabryce zbrojeniowej Lohmann Werke jako maszynistka. Po kryjomu przepisywała teksty do tajnego nauczania. Oficjalnie natomiast jej zadaniem było przepisywanie obowiązków poszczególnych robotników pracujących przy częściach maszyn i uzbrojenia. Na sali z Aliną Dąbrowską siedzieli polscy inżynierowie związani z AK, o czym dowiedziała się dużo później. Jeden z nich zaczął się interesować treścią przepisywanych przez nią dokumentów i któregoś dnia, za jej zgodą, wyniósł kartę z terenu fabryki. Zwrócił ją następnego dnia. To niepozorne wydarzenie zapoczątkowało najtrudniejszy czas w jej życiu. W fabryce od pewnego czasu było niespokojnie. W dniu urodzin swojej mamy - 13 maja 1942 roku - pani Alina miała złe przeczucia, wydawało jej się, że może już nigdy nie zobaczyć swojego brata. Wyszła jednak do pracy. Po pewnym czasie została wezwana przez dyrektora naczelnego fabryki. W jego gabinecie czekali Niemcy. Jeden z nich trzymał w ręku dokument i krzyczał, że znalazł się w niepowołanych rękach. Pani Alina tłumaczyła, że nie ma zamykanej szafki, choć wiedziała, że to karta, która została wyniesiona przez polskiego inżyniera. Tego dnia została aresztowana, w ostatniej chwili zdążyła jeszcze zawiadomić siostrę i rodziców.

#zbrodnie_niemieckie #okupacja #konspiracja

Zobacz także

 • Wiesław Stypuła cz.1.

  Świadkowie Epoki

  Wiesław Stypuła cz.1.

  Wiesław Stypuła (ur. 1931 roku), zesłany z rodziną w 1940 roku na Syberię.

  #deportacje_zesłanie#zbrodnie_sowieckie
 • Wanda Grabowska

  Świadkowie Epoki

  Wanda Grabowska

  Wanda Grabowska (ur. 1924 roku) była świadkiem rzezi wołyńskiej.

  #zbrodnie_niemieckie#okupacja#Wołyń_UPA
 • Józef Żelaśkiewicz

  Świadkowie Epoki

  Józef Żelaśkiewicz

  Józef Żelaśkiewicz (ur. 1929 r.), żołnierz Szarych Szeregów i Armii Krajowej, ps. „Orlik” i „Jaszko”. Widział na własne oczy zbrodnie niemieckie podczas okupacji.

  #zbrodnie komunistyczne#zbrodnie_niemieckie#okupacja#podziemie_niepodległościowe#zbrodnie_sowieckie#Zagłada_Żydów#konspiracja