Alina Dąbrowska cz.1. - Instytut Pileckiego

Kolekcje cyfrowe / Świadkowie Epoki

Alina Dąbrowska cz.1.

Alina Dąbrowska (ur. 1923) w czasie wojny działała w konspiracji. Do Szarych Szeregów trafiła dzięki bratu, Zenonowi Bartoszkowi ps. Piła, który nadzorował działalność żeńskiej grupy w Pabianicach. W 1941 roku została zatrudniona w fabryce zbrojeniowej Lohmann Werke jako maszynistka. Po kryjomu przepisywała teksty do tajnego nauczania. Oficjalnie natomiast jej zadaniem było przepisywanie obowiązków poszczególnych robotników pracujących przy częściach maszyn i uzbrojenia. Na sali z Aliną Dąbrowską siedzieli polscy inżynierowie związani z AK, o czym dowiedziała się dużo później. Jeden z nich zaczął się interesować treścią przepisywanych przez nią dokumentów i któregoś dnia, za jej zgodą, wyniósł kartę z terenu fabryki. Zwrócił ją następnego dnia. To niepozorne wydarzenie zapoczątkowało najtrudniejszy czas w jej życiu. W fabryce od pewnego czasu było niespokojnie. W dniu urodzin swojej mamy - 13 maja 1942 roku - pani Alina miała złe przeczucia, wydawało jej się, że może już nigdy nie zobaczyć swojego brata. Wyszła jednak do pracy. Po pewnym czasie została wezwana przez dyrektora naczelnego fabryki. W jego gabinecie czekali Niemcy. Jeden z nich trzymał w ręku dokument i krzyczał, że znalazł się w niepowołanych rękach. Pani Alina tłumaczyła, że nie ma zamykanej szafki, choć wiedziała, że to karta, która została wyniesiona przez polskiego inżyniera. Tego dnia została aresztowana, w ostatniej chwili zdążyła jeszcze zawiadomić siostrę i rodziców.

#zbrodnie_niemieckie #okupacja #konspiracja

Zobacz także

 • Brunon Piekarski cz. 2.

  Świadkowie Epoki

  Brunon Piekarski cz. 2.

  Brunon Piekarski (ur. 1929), członek Ruchu Oporu Armii Krajowej i organizacji Armia Podziemna na terenie Wolbromia. Został aresztowany przez UBP w 1945 roku. Opowiada o trudnościach na jakie napotykał po wyjściu z więzienia.

  #zbrodnie komunistyczne
 • Krzysztof Krogulec

  Świadkowie Epoki

  Krzysztof Krogulec

  Krzysztof Krogulec (ur. 1958 w Kielcach), syn Władysława Krogulca, który jako jeden z nielicznych przeżył krwawą pacyfikację Michniowa w dniach 12-13 lipca 1943 r.

  #dzieci#zbrodnie_niemieckie#okupacja#konspiracja
 • Wiesław Krawczykowski

  Świadkowie Epoki

  Wiesław Krawczykowski

  Wiesław Krawczykowski (ur. 1928 r. w Warszawie), opowiada o swojej działalności w Szarych Szeregach, o 25 dniach Powstania Warszawskiego oraz deportacji do KL Mauthausen.

  #obozy_koncentracyjne#deportacje_zesłanie#zbrodnie_niemieckie#okupacja#konspiracja#Powstanie_Warszawskie