Zrozumieć putinizm – prof. Włodzimierz Marciniak o książce Françoise Thom #rozmowyoksiążkach odc. 1 - Instytut Pileckiego

Kolekcje cyfrowe / Podkasty

Zrozumieć putinizm – prof. Włodzimierz Marciniak o książce Françoise Thom #rozmowyoksiążkach odc. 1

W pierwszym odcinku „Rozmów o książkach” – serii poświęconej wydawnictwom Instytutu Pileckiego – zachęcamy do lektury książki „Zrozumieć putinizm. Obsesja potęgi” Françoise Thom, która w 2023 roku ukazała się w polskim przekładzie Zofii Litwinowicz-Krutnik

Gościem Jakuba Moroza jest prof. Włodzimierz Marciniak – rosjoznawca, sowietolog, były Ambasador RP w Rosji. Françoise Thom (ur. 1951, francuska historyk i sowietolog, wykładowca paryskiej Sorbony) w przeciwieństwie do wielu zachodnich polityków i autorów, nigdy nie miała złudzeń co do reżimu Władimira Putina. Przewidywała również, że Rosja może dokonać pełnoskalowej inwazji na Ukrainę. Thom posiada rozległą wiedzę na temat współczesnej kremlowskiej elity i historii ZSRS, przez co należy do wąskiego grona badaczy odpowiednio przygotowanych do analizy mechanizmów funkcjonowania aparatu władzy współczesnej Rosji. Opisując drogę Władimira Putina na szczyt kremlowskiej hierarchii, autorka odsłania kulisy brutalnej walki o kontrolę nad największym państwem świata. Jednocześnie uświadamia nam specyfikę panującej w Rosji kultury politycznej. Wskazuje na głębokie, historyczne korzenie putinowskiego sposobu sprawowania władzy, tak szokującego i często niezrozumiałego również dla przedstawicieli narodów, które doświadczyły komunizmu. Pomaga uchwycić związek między agresywnym zachowaniem Rosji na arenie międzynarodowej a wewnętrzną polityką Kremla. Ukazując burzliwe losy przedstawicieli tamtejszych elit politycznych oraz mechanizmy sprawowania przez nich władzy, Thom obnaża logikę działania stojącą za putinizmem. Jednocześnie wpisuje wydarzenia za naszą wschodnią granicą nie tylko w rosyjską specyfikę, lecz także szersze, ponowoczesne tendencje, występujące również na Zachodzie.

Książka do nabycia w księgarni Instytutu Pileckiego (kliknij).

Zobacz także

  • Kolejki PRL, czyli codzienność w systemie niedoboru #gieldahistorii odc. 28

    podcast

    Kolejki PRL, czyli codzienność w systemie niedoboru #gieldahistorii odc. 28

    W tym odcinku, nagranym w warszawskim Muzeum Życia w PRL, prof. Andrzej Zawistowski zabiera nas w fascynującą podróż do czasów Polski Ludowej, opowiadając o jednym z najbardziej charakterystycznych zjawisk tamtej epoki – kolejkach.

  • Gwiazdka w mrocznych czasach. Święta w cieniu wojny | Czwartki w DBK

    wykład

    Gwiazdka w mrocznych czasach. Święta w cieniu wojny | Czwartki w DBK

    Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z archiwistami Instytutu Pileckiego, którzy posiłkując się zbiorami naszego Archiwum, prześledzą, jak wyglądało Boże Narodzenie w cieniu drugiej wojny światowej z perspektywy dzieci i dorosłych.

  • "Po prostu jestem z tymi ludzmi" | Spotkanie autorskie z Katarzyną Jóźwik

    debata

    "Po prostu jestem z tymi ludzmi" | Spotkanie autorskie z Katarzyną Jóźwik

    Zapraszamy do obejrzenia rozmowy wokół książki „Po prostu jestem z tymi ludźmi. Działalność ks. Jerzego Popiełuszki w latach 1980-1984” Katarzyny Jóźwik, wydanej w 2024 r. przez Instytut Pileckiego.