Znalezione w archiwach odc. 3 | Epidemia tyfusu plamistego w trakcie okupacji - Instytut Pileckiego
Znalezione w archiwach odc. 3 | Epidemia tyfusu plamistego w trakcie okupacji
Jak walczono z epidemią w okupowanej stolicy? Tematem dzisiejszego odcinka podcastu „Znalezione w archiwach” przygotowanego przez Pilecki-Institut jest epidemia tyfusu plamistego w Warszawie na początku okupacji.
Złe warunki higieniczne w mieście, stan służby zdrowia oraz celowe działania władz okupacyjnych, skierowane przeciwko ludności żydowskiej sprawiły, że lekarze musieli stanąć do nierównej walki.
Tyfus plamisty jest bakteryjną chorobą zakaźną przenoszoną przez m.in. kleszcze, wszy oraz pchły. Jej nazwa wzięłą się od objawów choroby - wysypki skórnej w postaci czerwonych plam.
W odcinku usłyszycie wybrane fragmenty „Raportu lekarza urzędowego w Warszawie” autorstwa Kurta Schrempfa oraz protokoły przesłuchań z procesu Ludwiga Fischera - gubernatora Dystryktu Warszawskiego. Berliński oddział Instytutu Pileckiego przedstawia fragmenty dokumentów odnalezionych w niemieckich archiwach.
Zobacz także
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
podcast
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.
- Łódź: od wioski do przemysłowej potęgi #gieldahistorii odc. 39
podcast
Łódź: od wioski do przemysłowej potęgi #gieldahistorii odc. 39
Wyrusz z nami w fascynującą podróż przez dzieje Łodzi – miasta, które z niewielkiej osady zmieniło się w przemysłowe serce Królestwa Polskiego!