Złoty interes? Licencje na sprzęt wojskowy w II RP #gieldahistorii odc. 10 - Instytut Pileckiego
Złoty interes? Licencje na sprzęt wojskowy w II RP #gieldahistorii odc. 10
Co II Rzeczpospolita zyskała dzięki zakupom licencji? Dr Jędrzej Korbal nie ma wątpliwości – nasz przemysł zbrojeniowy mógł się szybko rozwinąć i zacząć z marszu produkować tak potrzebną armii nowoczesną broń.
Mało tego: największe hity eksportowe przedwojennej zbrojeniówki były często zmodernizowanymi przez polskich inżynierów konstrukcjami zagranicznymi. Także nasz sprzęt pancerny: tankietki TK-3 i TKS, oraz czołgi 7TP powstały na bazie brytyjskich pojazdów firmy Vickers. Co jeszcze zawdzięczaliśmy zakupionym w Wielkiej Brytanii, Francji i Czechosłowacji licencjom? Czego nam odmówiono, bądź nie chciano sprzedać? Tego dowiecie się z najnowszego odcinka „Giełdy Historii”.
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.