Złoty interes? Licencje na sprzęt wojskowy w II RP #gieldahistorii odc. 10 - Instytut Pileckiego
Złoty interes? Licencje na sprzęt wojskowy w II RP #gieldahistorii odc. 10
Co II Rzeczpospolita zyskała dzięki zakupom licencji? Dr Jędrzej Korbal nie ma wątpliwości – nasz przemysł zbrojeniowy mógł się szybko rozwinąć i zacząć z marszu produkować tak potrzebną armii nowoczesną broń.
Mało tego: największe hity eksportowe przedwojennej zbrojeniówki były często zmodernizowanymi przez polskich inżynierów konstrukcjami zagranicznymi. Także nasz sprzęt pancerny: tankietki TK-3 i TKS, oraz czołgi 7TP powstały na bazie brytyjskich pojazdów firmy Vickers. Co jeszcze zawdzięczaliśmy zakupionym w Wielkiej Brytanii, Francji i Czechosłowacji licencjom? Czego nam odmówiono, bądź nie chciano sprzedać? Tego dowiecie się z najnowszego odcinka „Giełdy Historii”.
Zobacz także
- Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
podcast
Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
Jak wyglądał białostocki przemysłowy boom? Kto był jego architektem? I dlaczego miasto nie utrzymało swojej pozycji? Odkryj fascynującą historię Białegostoku – miasta, które przez dekady było symbolem siły polskiego przemysłu.
- Kazimierz „Dziadek” Lisiecki – wychowawca z powołania | Zapis spotkania
debata
Kazimierz „Dziadek” Lisiecki – wychowawca z powołania | Zapis spotkania
Zapraszamy do obejrzenia spotkania poświęconego Kazimierzowi „Dziadkowi” Lisieckiemu – legendarnej postaci, która odmieniła życie wielu młodych ludzi.
- „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień” – List do przyszłości (odc. 6)
podcast
„W Nowej Zelandii zaczyna się dzień” – List do przyszłości (odc. 6)
„W Nowej Zelandii zaczyna się dzień” to poruszająca historia dzieci, które w czasie II wojny światowej po traumatycznych przeżyciach na zesłaniu w ZSRR znalazły dom w Nowej Zelandii.