„Zapisy Terroru” odcinek 3. Uczennica - Instytut Pileckiego
„Amnestię powitałyśmy jak jakiś cud (...). Każdy teraz pragnął wydostać się jak najprędzej z sowchozu i dotrzeć do tworzącej się armii polskiej, o której słabe wieści dochodziły (...)" - tak zawarcie Układu Sikorski - Majski wspominała 19-letnia uczennica.
30 lipca 1941 roku zawarto układ Sikorski - Majski. Pakt ten, którego sygnatariuszem ze strony polskiej był Władysław Sikorski, a ze strony sowieckiej Iwan Majski, przywracał stosunki dyplomatyczne między obydwoma państwowami. Miał na celu wspólną walkę z III Rzeszą. Na mocy układu obywatele polscy na terenie ZSRR mieli zostać zwolnieni z więzień i gułagów oraz została utworzone Polskie Siły Zbrojne w Związku Sowieckim, czyli tzw. Armia Andersa.
Posłuchajcie fragmentu historii Doroty Klaurucz, uczennicy, która została zesłana na Wschód.
Zachęcamy do śledzenia wtorków z „Zapisami Terroru” na naszym Facebooku! Co tydzień publikujemy fragmenty poruszających relacji.
„Zapisy Terroru” to jeden z największych zbiorów świadectw ludności cywilnej okupowanej Europy. Baza dostępna jest pod adresem ▶ www.zapisyterroru.pl
Zobacz także
- Nacjonalizacja, kolektywizacja, wywózki – sowietyzacja wschodnich ziem II RP #gieldahistorii
podcast
Nacjonalizacja, kolektywizacja, wywózki – sowietyzacja wschodnich ziem II RP #gieldahistorii
W tym odcinku Giełdy Historii rozmawiamy z dr. hab. Damianem Markowskim o brutalnym i systematycznym procesie sowietyzacji wschodnich ziem II Rzeczypospolitej po 1944 roku.
- Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
podcast
Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
Jak wyglądał białostocki przemysłowy boom? Kto był jego architektem? I dlaczego miasto nie utrzymało swojej pozycji? Odkryj fascynującą historię Białegostoku – miasta, które przez dekady było symbolem siły polskiego przemysłu.
- Kazimierz „Dziadek” Lisiecki – wychowawca z powołania | Zapis spotkania
debata
Kazimierz „Dziadek” Lisiecki – wychowawca z powołania | Zapis spotkania
Zapraszamy do obejrzenia spotkania poświęconego Kazimierzowi „Dziadkowi” Lisieckiemu – legendarnej postaci, która odmieniła życie wielu młodych ludzi.