„Zapisy Terroru” odcinek 18. Egzekucja pracowników Fabryki Broni w Radomiu - Instytut Pileckiego
„Zapisy Terroru” odcinek 18. Egzekucja pracowników Fabryki Broni w Radomiu
W historii Radomia z okresu II wojny światowej szczególnie mocno zapisały się wydarzenia z września i października 1942 roku. Wówczas to okupacyjne władze niemieckie po okrutnym śledztwie powiesiły publicznie 35 osób w różnych częściach miasta.
Kolejne 15 zginęło na szubienicy ustawionej w pobliżu stacji kolejowej w Rożkach pod Radomiem. Większość ofiar związana była z radomską Fabryką Broni. Egzekucje szerokim echem odbiły się na okupowanych ziemiach polskich. Posłuchajcie relacji Aurelii Szlezyngier, która była świadkiem tamtych wydarzeń.
Pełną relację można znaleźć tutaj. „Zapisy Terroru” to jeden z największych zbiorów świadectw ludności cywilnej okupowanej Europy
Zobacz także
- Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43
podcast
Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43
Witajcie w Borzykowie – miejscu, w którym dziś przebiega tylko granica między gminami, ale które jeszcze nie tak dawno rozdzielało dwa imperia: Prusy i Rosję. W tym odcinku cofniemy się do XIX wieku – epoki, która ukształtowała nie tylko granice, ale też n
- Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43
podcast
Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43
W cieniu Okrągłego Stołu rodził się nowy system. Ale czy dla wszystkich? W tym odcinku przyglądamy się mechanizmowi, który stał się jednym z największych przemilczanych skandali przełomu lat 80. i 90. – uwłaszczeniu nomenklatury.
- Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42
podcast
Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42
Czy socjalistyczni przodownicy pracy naprawdę byli bohaterami? A może ofiarami propagandy? W tym odcinku przyjrzymy się z bliska narodzinom i upadkowi mitu przodownictwa pracy w Związku Sowieckim i Polsce Ludowej.