„Zapisy Terroru” odcinek 18. Egzekucja pracowników Fabryki Broni w Radomiu - Instytut Pileckiego
„Zapisy Terroru” odcinek 18. Egzekucja pracowników Fabryki Broni w Radomiu
W historii Radomia z okresu II wojny światowej szczególnie mocno zapisały się wydarzenia z września i października 1942 roku. Wówczas to okupacyjne władze niemieckie po okrutnym śledztwie powiesiły publicznie 35 osób w różnych częściach miasta.
Kolejne 15 zginęło na szubienicy ustawionej w pobliżu stacji kolejowej w Rożkach pod Radomiem. Większość ofiar związana była z radomską Fabryką Broni. Egzekucje szerokim echem odbiły się na okupowanych ziemiach polskich. Posłuchajcie relacji Aurelii Szlezyngier, która była świadkiem tamtych wydarzeń.
Pełną relację można znaleźć tutaj. „Zapisy Terroru” to jeden z największych zbiorów świadectw ludności cywilnej okupowanej Europy
Zobacz także
- Nacjonalizacja, kolektywizacja, wywózki – sowietyzacja wschodnich ziem II RP #gieldahistorii
podcast
Nacjonalizacja, kolektywizacja, wywózki – sowietyzacja wschodnich ziem II RP #gieldahistorii
W tym odcinku Giełdy Historii rozmawiamy z dr. hab. Damianem Markowskim o brutalnym i systematycznym procesie sowietyzacji wschodnich ziem II Rzeczypospolitej po 1944 roku.
- Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
podcast
Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
Jak wyglądał białostocki przemysłowy boom? Kto był jego architektem? I dlaczego miasto nie utrzymało swojej pozycji? Odkryj fascynującą historię Białegostoku – miasta, które przez dekady było symbolem siły polskiego przemysłu.
- Kazimierz „Dziadek” Lisiecki – wychowawca z powołania | Zapis spotkania
debata
Kazimierz „Dziadek” Lisiecki – wychowawca z powołania | Zapis spotkania
Zapraszamy do obejrzenia spotkania poświęconego Kazimierzowi „Dziadkowi” Lisieckiemu – legendarnej postaci, która odmieniła życie wielu młodych ludzi.