„Zapisy Terroru” odcinek 14. Życie Polaków wywiezionych na Wschód - Instytut Pileckiego
Jak wyglądało życie po zesłaniu na Wschód? Kanonier Zygmunt Bajorek został aresztowany w kwietniu 1940 roku; wywieziono go do Kazachstanu - zachęcamy do wysłuchania fragmentu jego relacji w kolejnym odcinku z cyklu „Zapisy Terroru”.
„Władze NKWD odnosiły się do Polaków zawsze w sposób dwulicowy i obłudny. Obłuda była główną cechą ich postępowania. Na zewnątrz postępowanie ich było zgodne z przepisami. W czasie inspekcji wysłuchiwali żalów na stosunki mieszkaniowe i higieniczne, potwierdzali i zapisywali, przyrzekali, że pozytywnie załatwią prośby, jednak w niczym nie pomogli. Polacy byli w rzeczywistości pozbawieni obrony prawnej i zdani na łaskę urzędników sowchozu”.
Pełną relację można znaleźć tutaj.
Zachęcamy do śledzenia wtorków z „Zapisami Terroru” na naszym Facebooku! Co tydzień publikujemy fragmenty poruszających relacji.
„Zapisy Terroru” to jeden z największych zbiorów świadectw ludności cywilnej okupowanej Europy. Baza dostępna jest pod adresem ▶ www.zapisyterroru.pl
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.