Wywiad ze Zbigniewem Rokitą | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego - Instytut Pileckiego
Wywiad ze Zbigniewem Rokitą | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego
Do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego nominowani są m.in. autorzy reportaży historycznych, biografii i wspomnień. Jednym z nich jest Zbigniew Rokita, autor książki „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”.
Śląsk to kraina leżąca na pograniczu kultur i państw. Zbigniew Rokita, który sam pochodzi z Gliwic, w reporterskiej formie opowiada o jej historii oraz burzliwym kształtowaniu się śląskiej tożsamości. Nieustająco wplątanym w wielką historię, ze szczególnym uwzględnieniem tragicznych wydarzeń doby II wojny światowej oraz okresu stalinowskiego. Książka „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” ukazuje, jak specyfika i różnorodność Śląska wywoływała wrogość totalitarnych władz, zarówno nazistowskich, jak i komunistycznych. Nie ucieka przy tym przed stawianiem całkiem współczesnych pytań o dzisiejszą kondycję regionu oraz tożsamość jego obecnych mieszkańców.
Zbigniew Rokita jest reporterem i redaktorem, specjalizującym się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Współpracuje m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym” i „Polityką”. Jest autorem książki „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium o związkach sportu i polityki w Europie Wschodniej”.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.