Wywiad ze Zbigniewem Rokitą | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego - Instytut Pileckiego
Wywiad ze Zbigniewem Rokitą | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego
Do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego nominowani są m.in. autorzy reportaży historycznych, biografii i wspomnień. Jednym z nich jest Zbigniew Rokita, autor książki „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”.
Śląsk to kraina leżąca na pograniczu kultur i państw. Zbigniew Rokita, który sam pochodzi z Gliwic, w reporterskiej formie opowiada o jej historii oraz burzliwym kształtowaniu się śląskiej tożsamości. Nieustająco wplątanym w wielką historię, ze szczególnym uwzględnieniem tragicznych wydarzeń doby II wojny światowej oraz okresu stalinowskiego. Książka „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” ukazuje, jak specyfika i różnorodność Śląska wywoływała wrogość totalitarnych władz, zarówno nazistowskich, jak i komunistycznych. Nie ucieka przy tym przed stawianiem całkiem współczesnych pytań o dzisiejszą kondycję regionu oraz tożsamość jego obecnych mieszkańców.
Zbigniew Rokita jest reporterem i redaktorem, specjalizującym się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Współpracuje m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym” i „Polityką”. Jest autorem książki „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium o związkach sportu i polityki w Europie Wschodniej”.
Zobacz także
- Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
podcast
Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Dobrzyniówka – to właśnie tutaj rozpoczęła się jedna z największych przemian społecznych w powojennej Polsce. We wrześniu 1944 roku, dwa dni po ucieczce ostatniego właściciela, folwark w Dobrzyniówce jako pierwszy w kraju został przejęty pod reformę rolną.
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
podcast
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.