Wywiad z Tomaszem Kurpierzem | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego - Instytut Pileckiego
Wywiad z Tomaszem Kurpierzem | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego
Posłuchajcie rozmowy z Tomaszem Kurpierzem, autorem książki „Henryk Sławik 1894-1944. Biografia socjalisty”, nominowanej do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego w I kategorii: naukowej książki historycznej.
Dziennikarz, powstaniec śląski, działacz PPS, wreszcie dyplomata uhonorowany tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, zamordowany przez Niemców za swoją działalność. Niesamowita postać Henryka Sławika doczekała się wreszcie wyczerpującej, naukowej biografii pióra Tomasz Kurpierza. Autor opisuje jego życie od narodzin w zaborze pruskim, poprzez działalność polityczną przed i po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, aż po okres II wojny światowej. Wtedy to przebywający na Węgrzech Sławik, poprzez dostarczanie fałszywych dokumentów, uratował przed Niemcami około 30 tys. polskich uchodźców, w tym 5 tys. Żydów.
Tomasz Kurpierz jest historykiem i pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Zajmuje się m.in. historią polityczną i społeczną Górnego Śląska w XX wieku oraz biografistyką. Jest autorem i współautorem kilku książek, m.in. „Zbuntowani. Niezależne Zrzeszenie Studentów w województwie katowickim 1980–1989”.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.