Wywiad z Tomaszem Kurpierzem | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego - Instytut Pileckiego
Wywiad z Tomaszem Kurpierzem | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego
Posłuchajcie rozmowy z Tomaszem Kurpierzem, autorem książki „Henryk Sławik 1894-1944. Biografia socjalisty”, nominowanej do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego w I kategorii: naukowej książki historycznej.
Dziennikarz, powstaniec śląski, działacz PPS, wreszcie dyplomata uhonorowany tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, zamordowany przez Niemców za swoją działalność. Niesamowita postać Henryka Sławika doczekała się wreszcie wyczerpującej, naukowej biografii pióra Tomasz Kurpierza. Autor opisuje jego życie od narodzin w zaborze pruskim, poprzez działalność polityczną przed i po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, aż po okres II wojny światowej. Wtedy to przebywający na Węgrzech Sławik, poprzez dostarczanie fałszywych dokumentów, uratował przed Niemcami około 30 tys. polskich uchodźców, w tym 5 tys. Żydów.
Tomasz Kurpierz jest historykiem i pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Zajmuje się m.in. historią polityczną i społeczną Górnego Śląska w XX wieku oraz biografistyką. Jest autorem i współautorem kilku książek, m.in. „Zbuntowani. Niezależne Zrzeszenie Studentów w województwie katowickim 1980–1989”.
Zobacz także
- Nacjonalizacja, kolektywizacja, wywózki – sowietyzacja wschodnich ziem II RP #gieldahistorii
podcast
Nacjonalizacja, kolektywizacja, wywózki – sowietyzacja wschodnich ziem II RP #gieldahistorii
W tym odcinku Giełdy Historii rozmawiamy z dr. hab. Damianem Markowskim o brutalnym i systematycznym procesie sowietyzacji wschodnich ziem II Rzeczypospolitej po 1944 roku.
- Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
podcast
Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku
Jak wyglądał białostocki przemysłowy boom? Kto był jego architektem? I dlaczego miasto nie utrzymało swojej pozycji? Odkryj fascynującą historię Białegostoku – miasta, które przez dekady było symbolem siły polskiego przemysłu.
- Kazimierz „Dziadek” Lisiecki – wychowawca z powołania | Zapis spotkania
debata
Kazimierz „Dziadek” Lisiecki – wychowawca z powołania | Zapis spotkania
Zapraszamy do obejrzenia spotkania poświęconego Kazimierzowi „Dziadkowi” Lisieckiemu – legendarnej postaci, która odmieniła życie wielu młodych ludzi.