Wywiad z Myrą MacDonald | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego - Instytut Pileckiego
Posłuchajcie rozmowy z Myrą MacDonald, autorką książki „White as the Shroud. India, Pakistan and War on the Frontiers of Kashmir”, nominowaną do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego w III kategorii dla współczesnych korespondentów wojennych.
W położonym na pograniczu Indii, Pakistanu i Chin Kaszmirze od lat tli się konflikt, co jakiś czas przeradzający się w regularną wojnę. Jako że część spornych terenów leży na wysokości przekraczającej 6000 metrów, żołnierze częstokroć giną w nim od ekstremalnych warunków terenowych i atmosferycznych, a nie kul przeciwnika. Myra MacDonald opisuje starcia w tym rejonie, ze szczególnym uwzględnieniem pakistańsko-indyjskiej wojny o lodowiec Siachen. Jej książka napisana dzięki jej wielokrotnym podróżom do tego zapalnego punktu, przedstawia również szeroki polityczny kontekst zmagań między dysponującymi bronią jądrową państwami.
Myra MacDonald jest dziennikarką specjalizującą się w tematyce południowoazjatyckiej. Jest korespondentką agencji Reuters przez niemal 30 lat oraz autorką książek, m.in. „Defeat is an Orphan: How Pakistan Lost the Great South”.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.