Wywiad z Filipem Gańczakiem | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego - Instytut Pileckiego
Wywiad z Filipem Gańczakiem | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego
Poznajcie Filipa Gańczaka, autora książki „Jan Sehn. Tropiciel nazistów” nominowanej do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego, w II kategorii – reportaży historycznych, biografii, wspomnień.
Nie był więźniem obozów koncentracyjnych, nie doświadczył osobiście niemieckich represji. Ale to właśnie Jan Sehn, potomek niemieckich kolonistów osiadłych w Galicji, po roku 1945 stał się wybitnym ekspertem od Auschwitz, walczącym o rozliczenie nazistowskich zbrodni. Jako przewodniczący Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Krakowie przesłuchiwał czołowych zbrodniarzy wydanych Polsce. Choć później deklarował się jako przeciwnik kary śmierci, przyczynił się do egzekucji wielu z nich. Filip Gańczak kreśli fascynujący portret profesora Jana Sehna, oparty na poszukiwaniach w archiwach i podróżach w miejsca z nim związane.
Filip Gańczak jest dziennikarzem, politologiem i pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej (IPN). Specjalizuje się w tematyce niemieckiej i polsko-niemieckiej. Jest autorem m. in. „Polski nie oddamy. Władze NRD wobec wydarzeń w PRL 1980–1981”.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.