Wywiad z Ewą Czaczkowską | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego - Instytut Pileckiego
Wywiad z Ewą Czaczkowską | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego
Posłuchajcie rozmowy z Ewą K. Czaczkowską, której książka „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość” jest nominowana do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego, w II kategorii: reportaży historycznych, biografii i wspomnień.
Kardynał Stefan Wyszyński to postać wielowymiarowa. Był wybitnym przywódcą duchowym, ale też mężem stanu i autorytetem moralnym zarówno dla katolików, jak i wielu osób spoza Kościoła. Ewa Czaczkowska wychodzi w swojej książce poza suchy opis wpływu Prymasa Tysiąclecia na rzeczywistość kościelną i społeczno-polityczną. Tworzy portret człowieka z krwi i kości - pełnego pasji, z żelazną konsekwencją realizującego swoją życiową misję, realizowaną w dramatycznych okolicznościach historycznych, w konfrontacji z nazizmem i komunizmem. Opowiada o jego przyjaźniach, rozmaitych osobach duchownych i świeckich, które miały wpływ na jego życiowe wybory.
Ewa K. Czaczkowska jest dziennikarką i historyczką. W przeszłości była związana z „Rzeczpospolitą”, obecnie wykłada w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa UKSW. Jest autorką m. in. książki „Siostra Faustyna. Biografia Świętej”.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.