Wywiad z Dorotą Karaś i Markiem Sterlingowem | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego - Instytut Pileckiego
Wywiad z Dorotą Karaś i Markiem Sterlingowem | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego
Rozmowa z Dorotą Karaś i Markiem Sterlingowem – autorami książki „Walentynowicz. Anna szuka raju”, nominowanej do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego, w II kategorii: reportaży historycznych, biografii oraz wspomnień.
Anna Walentynowicz jest symbolem bezkompromisowego oporu wobec komunistycznej dyktatury. Dorota Karaś i Marek Sterlingow, by napisać jej wyczerpującą, wielowymiarową biografię, odbyli rozmowy z krewnymi, współpracownikami, przyjaciółmi i krytykami legendarnej przywódczyni wolnych związków zawodowych, uzupełniając je szeroką kwerendą archiwalną. Opowiadają historię jej życia, naznaczoną tragicznymi przeżyciami z dzieciństwa na Wołyniu, ciężką fizyczną pracą, konfrontacją z komunistycznymi służbami bezpieczeństwa, wreszcie wieloletnią walką ze śmiertelną chorobą. Oddając hołd bohaterce, nie boją się jednocześnie wskazywać na trudne cechy charakteru, bez opisu których trudno zrozumieć jej dramatyczną drogę.
Poznajcie nominowanych autorów!
Dorota Karaś – dziennikarka trójmiejskiego oddziału „Gazety Wyborczej”, autorka m. in. książki „Cybulski. Podwójne salto”.
Marek Sterlingow – dziennikarz trójmiejskiego oddziału „Gazety Wyborczej”, współautor książki „Narodziny Solidarności. Kroniki sierpniowe”.
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.