Wywiad z Dorotą Karaś i Markiem Sterlingowem | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego - Instytut Pileckiego
Wywiad z Dorotą Karaś i Markiem Sterlingowem | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego
Rozmowa z Dorotą Karaś i Markiem Sterlingowem – autorami książki „Walentynowicz. Anna szuka raju”, nominowanej do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego, w II kategorii: reportaży historycznych, biografii oraz wspomnień.
Anna Walentynowicz jest symbolem bezkompromisowego oporu wobec komunistycznej dyktatury. Dorota Karaś i Marek Sterlingow, by napisać jej wyczerpującą, wielowymiarową biografię, odbyli rozmowy z krewnymi, współpracownikami, przyjaciółmi i krytykami legendarnej przywódczyni wolnych związków zawodowych, uzupełniając je szeroką kwerendą archiwalną. Opowiadają historię jej życia, naznaczoną tragicznymi przeżyciami z dzieciństwa na Wołyniu, ciężką fizyczną pracą, konfrontacją z komunistycznymi służbami bezpieczeństwa, wreszcie wieloletnią walką ze śmiertelną chorobą. Oddając hołd bohaterce, nie boją się jednocześnie wskazywać na trudne cechy charakteru, bez opisu których trudno zrozumieć jej dramatyczną drogę.
Poznajcie nominowanych autorów!
Dorota Karaś – dziennikarka trójmiejskiego oddziału „Gazety Wyborczej”, autorka m. in. książki „Cybulski. Podwójne salto”.
Marek Sterlingow – dziennikarz trójmiejskiego oddziału „Gazety Wyborczej”, współautor książki „Narodziny Solidarności. Kroniki sierpniowe”.
Zobacz także
- Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43
podcast
Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43
Witajcie w Borzykowie – miejscu, w którym dziś przebiega tylko granica między gminami, ale które jeszcze nie tak dawno rozdzielało dwa imperia: Prusy i Rosję. W tym odcinku cofniemy się do XIX wieku – epoki, która ukształtowała nie tylko granice, ale też n
- Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43
podcast
Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43
W cieniu Okrągłego Stołu rodził się nowy system. Ale czy dla wszystkich? W tym odcinku przyglądamy się mechanizmowi, który stał się jednym z największych przemilczanych skandali przełomu lat 80. i 90. – uwłaszczeniu nomenklatury.
- Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42
podcast
Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42
Czy socjalistyczni przodownicy pracy naprawdę byli bohaterami? A może ofiarami propagandy? W tym odcinku przyjrzymy się z bliska narodzinom i upadkowi mitu przodownictwa pracy w Związku Sowieckim i Polsce Ludowej.