Wywiad z Dorotą Karaś i Markiem Sterlingowem | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego - Instytut Pileckiego
Wywiad z Dorotą Karaś i Markiem Sterlingowem | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego
Rozmowa z Dorotą Karaś i Markiem Sterlingowem – autorami książki „Walentynowicz. Anna szuka raju”, nominowanej do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego, w II kategorii: reportaży historycznych, biografii oraz wspomnień.
Anna Walentynowicz jest symbolem bezkompromisowego oporu wobec komunistycznej dyktatury. Dorota Karaś i Marek Sterlingow, by napisać jej wyczerpującą, wielowymiarową biografię, odbyli rozmowy z krewnymi, współpracownikami, przyjaciółmi i krytykami legendarnej przywódczyni wolnych związków zawodowych, uzupełniając je szeroką kwerendą archiwalną. Opowiadają historię jej życia, naznaczoną tragicznymi przeżyciami z dzieciństwa na Wołyniu, ciężką fizyczną pracą, konfrontacją z komunistycznymi służbami bezpieczeństwa, wreszcie wieloletnią walką ze śmiertelną chorobą. Oddając hołd bohaterce, nie boją się jednocześnie wskazywać na trudne cechy charakteru, bez opisu których trudno zrozumieć jej dramatyczną drogę.
Poznajcie nominowanych autorów!
Dorota Karaś – dziennikarka trójmiejskiego oddziału „Gazety Wyborczej”, autorka m. in. książki „Cybulski. Podwójne salto”.
Marek Sterlingow – dziennikarz trójmiejskiego oddziału „Gazety Wyborczej”, współautor książki „Narodziny Solidarności. Kroniki sierpniowe”.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.