Wywiad z Danielle Vellą | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego - Instytut Pileckiego
Danielle Vella jest autorką książki „Dying to Live: Stories from Refugees on the Road to Freedom”, nominowanej do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego w III kategorii: dla współczesnych korespondentów wojennych.
Syria, Erytrea, Libia, Sudan Południowy – to tylko niektóre kraje pochodzenia uchodźców, będących bohaterami książki Danielle Velli. Uciekają najczęściej przez wojną, prześladowaniami ze względu na wyznawaną religię czy represjami politycznymi. W książce znajdziemy nie tylko opis ich wędrówki, począwszy od wydostania się z niebezpiecznych, częstokroć pogrążonych w kompletnym chaosie ojczyzn. Autorka wpisuje losy uchodźców w szerszy kontekst trudnych pytań o założenia polityki migracyjnej państw bogatej Północy. W dobie takich problemów, jak destabilizacja Bliskiego Wschodu czy prześladowania różnorakich grup w wielu krajach afrykańskich i azjatyckich.
Danielle Vella od wielu lat pracuje w Jesuit Refugee Service, jest specjalistką w zakresie tematyki uchodźczej i dziennikarką. W przeszłości współpracowała m. in. z Radiem Watykańskim i „The Tablet”. Jest autorką książek, m. in. „Journeys of Hope – Stories of refugees on the way to Europe”.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.