Wywiad z Danielle Vellą | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego - Instytut Pileckiego
Danielle Vella jest autorką książki „Dying to Live: Stories from Refugees on the Road to Freedom”, nominowanej do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego w III kategorii: dla współczesnych korespondentów wojennych.
Syria, Erytrea, Libia, Sudan Południowy – to tylko niektóre kraje pochodzenia uchodźców, będących bohaterami książki Danielle Velli. Uciekają najczęściej przez wojną, prześladowaniami ze względu na wyznawaną religię czy represjami politycznymi. W książce znajdziemy nie tylko opis ich wędrówki, począwszy od wydostania się z niebezpiecznych, częstokroć pogrążonych w kompletnym chaosie ojczyzn. Autorka wpisuje losy uchodźców w szerszy kontekst trudnych pytań o założenia polityki migracyjnej państw bogatej Północy. W dobie takich problemów, jak destabilizacja Bliskiego Wschodu czy prześladowania różnorakich grup w wielu krajach afrykańskich i azjatyckich.
Danielle Vella od wielu lat pracuje w Jesuit Refugee Service, jest specjalistką w zakresie tematyki uchodźczej i dziennikarką. W przeszłości współpracowała m. in. z Radiem Watykańskim i „The Tablet”. Jest autorką książek, m. in. „Journeys of Hope – Stories of refugees on the way to Europe”.
Zobacz także
- Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
podcast
Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Dobrzyniówka – to właśnie tutaj rozpoczęła się jedna z największych przemian społecznych w powojennej Polsce. We wrześniu 1944 roku, dwa dni po ucieczce ostatniego właściciela, folwark w Dobrzyniówce jako pierwszy w kraju został przejęty pod reformę rolną.
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
podcast
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
podcast
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.