Wywiad z Danielle Vellą | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego - Instytut Pileckiego
Danielle Vella jest autorką książki „Dying to Live: Stories from Refugees on the Road to Freedom”, nominowanej do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego w III kategorii: dla współczesnych korespondentów wojennych.
Syria, Erytrea, Libia, Sudan Południowy – to tylko niektóre kraje pochodzenia uchodźców, będących bohaterami książki Danielle Velli. Uciekają najczęściej przez wojną, prześladowaniami ze względu na wyznawaną religię czy represjami politycznymi. W książce znajdziemy nie tylko opis ich wędrówki, począwszy od wydostania się z niebezpiecznych, częstokroć pogrążonych w kompletnym chaosie ojczyzn. Autorka wpisuje losy uchodźców w szerszy kontekst trudnych pytań o założenia polityki migracyjnej państw bogatej Północy. W dobie takich problemów, jak destabilizacja Bliskiego Wschodu czy prześladowania różnorakich grup w wielu krajach afrykańskich i azjatyckich.
Danielle Vella od wielu lat pracuje w Jesuit Refugee Service, jest specjalistką w zakresie tematyki uchodźczej i dziennikarką. W przeszłości współpracowała m. in. z Radiem Watykańskim i „The Tablet”. Jest autorką książek, m. in. „Journeys of Hope – Stories of refugees on the way to Europe”.
Zobacz także
- "Po prostu jestem z tymi ludzmi" | Spotkanie autorskie z Katarzyną Jóźwik
debata
"Po prostu jestem z tymi ludzmi" | Spotkanie autorskie z Katarzyną Jóźwik
Zapraszamy do obejrzenia rozmowy wokół książki „Po prostu jestem z tymi ludźmi. Działalność ks. Jerzego Popiełuszki w latach 1980-1984” Katarzyny Jóźwik, wydanej w 2024 r. przez Instytut Pileckiego.
- Europa Środkowo-Wschodnia jako podmiot czy przedmiot? Perspektywy badań nad Europą Środkowo-Wschodnią w globalnym dyskursie publicznym | panel dyskusyjny
konferencja
Europa Środkowo-Wschodnia jako podmiot czy przedmiot? Perspektywy badań nad Europą Środkowo-Wschodnią w globalnym dyskursie publicznym | panel dyskusyjny
Zapraszamy do obejrzenia panelu dyskusyjnego, który miał miejsce na konferencji „Przyszłość studiów nad Europą Środkową i Wschodnią w świetle rosyjskiej agresji na Ukrainę” w październiku 2024 r. w Warszawie.
- Kształtowanie studiów ukraińskich w kontekście wojny | dr Tetiana Portnova z Uniwersytetu Poczdamskiego
konferencja
Kształtowanie studiów ukraińskich w kontekście wojny | dr Tetiana Portnova z Uniwersytetu Poczdamskiego
Zapraszamy do obejrzenia wykładu przewodniego ("keynote adress") dr Tetiany Portnovej wygłoszonego na konferencji „Przyszłość studiów nad Europą Środkową i Wschodnią w świetle rosyjskiej agresji na Ukrainę” w październiku 2024 r. w Warszawie.