Wywiad z Danielle Vellą | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego - Instytut Pileckiego
Danielle Vella jest autorką książki „Dying to Live: Stories from Refugees on the Road to Freedom”, nominowanej do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego w III kategorii: dla współczesnych korespondentów wojennych.
Syria, Erytrea, Libia, Sudan Południowy – to tylko niektóre kraje pochodzenia uchodźców, będących bohaterami książki Danielle Velli. Uciekają najczęściej przez wojną, prześladowaniami ze względu na wyznawaną religię czy represjami politycznymi. W książce znajdziemy nie tylko opis ich wędrówki, począwszy od wydostania się z niebezpiecznych, częstokroć pogrążonych w kompletnym chaosie ojczyzn. Autorka wpisuje losy uchodźców w szerszy kontekst trudnych pytań o założenia polityki migracyjnej państw bogatej Północy. W dobie takich problemów, jak destabilizacja Bliskiego Wschodu czy prześladowania różnorakich grup w wielu krajach afrykańskich i azjatyckich.
Danielle Vella od wielu lat pracuje w Jesuit Refugee Service, jest specjalistką w zakresie tematyki uchodźczej i dziennikarką. W przeszłości współpracowała m. in. z Radiem Watykańskim i „The Tablet”. Jest autorką książek, m. in. „Journeys of Hope – Stories of refugees on the way to Europe”.
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.