Wywiad z Christiną Lamb | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego - Instytut Pileckiego
Poznajcie Christinę Lamb, autorkę książki „Our Bodies, Their Battlefield: What War Does to Women”, która jest nominowana do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego, w III kategorii dla współczesnych korespondentów wojennych.
„To książka, która odmienia życie” – stwierdza Alina Nowobilska w rozmowie z Christiną Lamb. Co zainspirowało autorkę do jej napisania? „Napisałam ją, bo byłam wściekła” – mówi Christina Lamb. Masowe gwałty, brutalna przemoc, handel ludźmi – w swojej książce „Our Bodies, Their Battlefield: What War Does to Women” Christina Lamb opisuje szereg przerażających zjawisk, na jakie pozostają narażone kobiety w toku działań wojennych. Wszystko to oparte na osobistych świadectwach ofiar rozmaitych XX i XXI-wiecznych konfliktów, między innymi w Bangladeszu, Bośni i Hercegowinie, Demokratycznej Republice Konga czy Syrii. Jak pokazuje autorka, przemoc wobec kobiet niejednokrotnie okazuje się, stosowanym z premedytacją, narzędziem w konflikcie zbrojnym, służącym terroryzowaniu określonych grup. Pomaga zrozumieć, że w wielu przypadkach należy traktować to zjawisko nie jako luźno powiązany zbiór przestępstw zdegenerowanych żołnierzy, lecz zaplanowane przez ich dowódców zbrodnie wojenne.
Christina Lamb jest jedną z najbardziej znanych brytyjskich korespondentek, dziennikarką „Sunday Times”, laureatką licznych nagród. Jest autorką kilku książek, m. in. „Farewell Kabul: From Afghanistan to a More Dangerous World”.
Zobacz także
- Pionierzy w stepie? – dr Jerzy Rohoziński o swojej książce #rozmowyoksiazkach odc. 3
wykład
Pionierzy w stepie? – dr Jerzy Rohoziński o swojej książce #rozmowyoksiazkach odc. 3
W trzecim odcinku „Rozmów o książkach” gościem Jakuba Moroza jest dr Jerzy Rohoziński z Instytutu Pileckiego, który opowiada o swojej książce „Pionierzy w stepie? Kazachstańscy Polacy jako element sowieckiego projektu modernizacyjnego”, wydanej w 2021 roku
- Historia czasu #gieldahistorii odc. 22
podcast
Historia czasu #gieldahistorii odc. 22
Praca i wypoczynek w rytmie równych godzin dobowych jest wynalazkiem nowoczesności, a jak mierzono czas przed epoką zegarów, które znamy dzisiaj?
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.