Wywiad z Christiną Lamb | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego - Instytut Pileckiego
Poznajcie Christinę Lamb, autorkę książki „Our Bodies, Their Battlefield: What War Does to Women”, która jest nominowana do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego, w III kategorii dla współczesnych korespondentów wojennych.
„To książka, która odmienia życie” – stwierdza Alina Nowobilska w rozmowie z Christiną Lamb. Co zainspirowało autorkę do jej napisania? „Napisałam ją, bo byłam wściekła” – mówi Christina Lamb. Masowe gwałty, brutalna przemoc, handel ludźmi – w swojej książce „Our Bodies, Their Battlefield: What War Does to Women” Christina Lamb opisuje szereg przerażających zjawisk, na jakie pozostają narażone kobiety w toku działań wojennych. Wszystko to oparte na osobistych świadectwach ofiar rozmaitych XX i XXI-wiecznych konfliktów, między innymi w Bangladeszu, Bośni i Hercegowinie, Demokratycznej Republice Konga czy Syrii. Jak pokazuje autorka, przemoc wobec kobiet niejednokrotnie okazuje się, stosowanym z premedytacją, narzędziem w konflikcie zbrojnym, służącym terroryzowaniu określonych grup. Pomaga zrozumieć, że w wielu przypadkach należy traktować to zjawisko nie jako luźno powiązany zbiór przestępstw zdegenerowanych żołnierzy, lecz zaplanowane przez ich dowódców zbrodnie wojenne.
Christina Lamb jest jedną z najbardziej znanych brytyjskich korespondentek, dziennikarką „Sunday Times”, laureatką licznych nagród. Jest autorką kilku książek, m. in. „Farewell Kabul: From Afghanistan to a More Dangerous World”.
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.