Wywiad z Carlosem Sardiñą Galache | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego - Instytut Pileckiego
Wywiad z Carlosem Sardiñą Galache | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego
Do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego nominowani są m. in. współcześni korespondenci wojenni. Wśród nich jest Carlos Sardiña Galache – autor książki „The Burmese Labyrinth: A History of Rohingya Tragedy”.
O czym jest jego ksiażka? Carlos Sardina Galache wprowadza czytelników w skomplikowane realia życia politycznego Mjanmy. Ukazuje problemy związane z transformacją z wojskowej dyktatury w demokrację parlamentarną oraz rozdzierające kraj konflikty etniczne. Wśród nich, wyjątkowo tragiczny w skutkach, rozgrywający się w prowincji Arakan. W wyniku tego konfliktu z kraju uciekło kilkaset tysięcy wyznających islam Rohindżów, a setki osób poniosło śmierć. Galache łączy w swojej książce pogłębione historyczne wprowadzenie w problemy wewnętrzne Mjanmy z wynikami pracy reporterskiej w trudno dostępnych, niebezpiecznych regionach kraju.
Carlos Sardiña Galache jest hiszpańskim dziennikarzem, który od przeszło 10 lat koncentruje się na tematyce birmańskiej, ze szczególnym uwzględnieniem prześladowań Rohindżów. Publikował m.in. w „Al Jazeera English”, „The Christian Science Monitor”, „The Bangkok Post” i “TIME”.
Zobacz także
- Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
podcast
Modlitwa i praca – resocjalizacja w carskim więzieniu #gieldahistorii odc. 49
Więzienie na Rakowieckiej w Warszawie – dziś kojarzone z czasami PRL, ale jego historia sięga znacznie dalej. W tym odcinku cofamy się do początków XX wieku, gdy carskie władze budowały tu nowoczesny – jak na tamte czasy – kompleks penitencjarny.
- Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
podcast
Lato gniewu 1976: jak podwyżka cen doprowadziła do buntu Polaków? #gieldahistorii odc. 48
Dlaczego władze PRL zdecydowały się na drastyczną podwyżkę cen żywności w czerwcu 1976 roku? Co naprawdę stało się po przemówieniu premiera Jaroszewicza?
- „Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
debata
„Dolina śmierci” Józefa Żmija – 5 lat w piekle KL Gusen | relacja z dyskusji w DBK
15 maja 2025 roku, na spotkaniu wokół książki wydanej przez Instytut Pileckiego „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija poznaliśmy historię autora z perspektywy jego syna Mariana Żmija.