Wywiad z Carlosem Sardiñą Galache | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego - Instytut Pileckiego
Wywiad z Carlosem Sardiñą Galache | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego
Do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego nominowani są m. in. współcześni korespondenci wojenni. Wśród nich jest Carlos Sardiña Galache – autor książki „The Burmese Labyrinth: A History of Rohingya Tragedy”.
O czym jest jego ksiażka? Carlos Sardina Galache wprowadza czytelników w skomplikowane realia życia politycznego Mjanmy. Ukazuje problemy związane z transformacją z wojskowej dyktatury w demokrację parlamentarną oraz rozdzierające kraj konflikty etniczne. Wśród nich, wyjątkowo tragiczny w skutkach, rozgrywający się w prowincji Arakan. W wyniku tego konfliktu z kraju uciekło kilkaset tysięcy wyznających islam Rohindżów, a setki osób poniosło śmierć. Galache łączy w swojej książce pogłębione historyczne wprowadzenie w problemy wewnętrzne Mjanmy z wynikami pracy reporterskiej w trudno dostępnych, niebezpiecznych regionach kraju.
Carlos Sardiña Galache jest hiszpańskim dziennikarzem, który od przeszło 10 lat koncentruje się na tematyce birmańskiej, ze szczególnym uwzględnieniem prześladowań Rohindżów. Publikował m.in. w „Al Jazeera English”, „The Christian Science Monitor”, „The Bangkok Post” i “TIME”.
Zobacz także
- Pionierzy w stepie? – dr Jerzy Rohoziński o swojej książce #rozmowyoksiazkach odc. 3
wykład
Pionierzy w stepie? – dr Jerzy Rohoziński o swojej książce #rozmowyoksiazkach odc. 3
W trzecim odcinku „Rozmów o książkach” gościem Jakuba Moroza jest dr Jerzy Rohoziński z Instytutu Pileckiego, który opowiada o swojej książce „Pionierzy w stepie? Kazachstańscy Polacy jako element sowieckiego projektu modernizacyjnego”, wydanej w 2021 roku
- Historia czasu #gieldahistorii odc. 22
podcast
Historia czasu #gieldahistorii odc. 22
Praca i wypoczynek w rytmie równych godzin dobowych jest wynalazkiem nowoczesności, a jak mierzono czas przed epoką zegarów, które znamy dzisiaj?
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.