Wywiad z Beatą Majchrowską | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego - Instytut Pileckiego
Wywiad z Beatą Majchrowską | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego
Rozmowa z Beatą Majchrowską, której książka „Więcej niż Enigma. Historia Antoniego Pallutha” jest nominowana do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego w II kategorii: reportaży historycznych, biografii, wspomnień.
W niepodległej Polsce oficer wywiadu, kryptolog, inżynier i przedsiębiorca. Wcześniej powstaniec wielkopolski i żołnierz oddziałów łączności, walczący w wojnie polsko-bolszewickiej. Jeden z ojców sukcesu, jakim było rozpracowanie niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma i skonstruowanie jej kopii. „Więcej niż enigma. Historia Antoniego Pallutha” to napisana barwnym językiem opowieść o życiu wciąż słabo znanego bohatera, który swoją wiedzę naukową i talent oddał na służbę walczącej o wolność Polsce. Autorka prowadzi czytelników od jego narodzin w wielkopolskim miasteczku Pobiedziska po tragiczną śmierć w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen.
Beata Majchrowska jest dziennikarką, fotografką i redaktorką. Autorką książek o historii, architekturze, projektowaniu wnętrz i fotografii, m. in. „Tadeusz Rolke. Fotografie 1944-2005”.
Zobacz także
- Pionierzy w stepie? – dr Jerzy Rohoziński o swojej książce #rozmowyoksiazkach odc. 3
wykład
Pionierzy w stepie? – dr Jerzy Rohoziński o swojej książce #rozmowyoksiazkach odc. 3
W trzecim odcinku „Rozmów o książkach” gościem Jakuba Moroza jest dr Jerzy Rohoziński z Instytutu Pileckiego, który opowiada o swojej książce „Pionierzy w stepie? Kazachstańscy Polacy jako element sowieckiego projektu modernizacyjnego”, wydanej w 2021 roku
- Historia czasu #gieldahistorii odc. 22
podcast
Historia czasu #gieldahistorii odc. 22
Praca i wypoczynek w rytmie równych godzin dobowych jest wynalazkiem nowoczesności, a jak mierzono czas przed epoką zegarów, które znamy dzisiaj?
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.