Wywiad z Beatą Majchrowską | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego - Instytut Pileckiego

Kolekcje cyfrowe / Podkasty

Wywiad z Beatą Majchrowską | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego

Rozmowa z Beatą Majchrowską, której książka „Więcej niż Enigma. Historia Antoniego Pallutha” jest nominowana do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego w II kategorii: reportaży historycznych, biografii, wspomnień.

W niepodległej Polsce oficer wywiadu, kryptolog, inżynier i przedsiębiorca. Wcześniej powstaniec wielkopolski i żołnierz oddziałów łączności, walczący w wojnie polsko-bolszewickiej. Jeden z ojców sukcesu, jakim było rozpracowanie niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma i skonstruowanie jej kopii. „Więcej niż enigma. Historia Antoniego Pallutha” to napisana barwnym językiem opowieść o życiu wciąż słabo znanego bohatera, który swoją wiedzę naukową i talent oddał na służbę walczącej o wolność Polsce. Autorka prowadzi czytelników od jego narodzin w wielkopolskim miasteczku Pobiedziska po tragiczną śmierć w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen.

Beata Majchrowska jest dziennikarką, fotografką i redaktorką. Autorką książek o historii, architekturze, projektowaniu wnętrz i fotografii, m. in. „Tadeusz Rolke. Fotografie 1944-2005”.

Zobacz także

  • Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43

    podcast

    Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43

    Witajcie w Borzykowie – miejscu, w którym dziś przebiega tylko granica między gminami, ale które jeszcze nie tak dawno rozdzielało dwa imperia: Prusy i Rosję. W tym odcinku cofniemy się do XIX wieku – epoki, która ukształtowała nie tylko granice, ale też n

  • Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43

    podcast

    Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43

    W cieniu Okrągłego Stołu rodził się nowy system. Ale czy dla wszystkich? W tym odcinku przyglądamy się mechanizmowi, który stał się jednym z największych przemilczanych skandali przełomu lat 80. i 90. – uwłaszczeniu nomenklatury.

  • Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42

    podcast

    Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42

    Czy socjalistyczni przodownicy pracy naprawdę byli bohaterami? A może ofiarami propagandy? W tym odcinku przyjrzymy się z bliska narodzinom i upadkowi mitu przodownictwa pracy w Związku Sowieckim i Polsce Ludowej.