Wywiad z Andrzejem Chwalbą | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego - Instytut Pileckiego
Wywiad z Andrzejem Chwalbą | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego
Poznajcie prof. Andrzeja Chwalbę, autora książki „Przegrane zwycięstwo. Wojna polsko-bolszewicka 1918-1920”, nominowanej do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego w I kategorii: naukowej książki historycznej.
W książce, która ukazała się nakładem wydawnictwa Czarne, prof. Andrzej Chwalba opisuje konflikt, który miał decydujący wpływ nie tylko na XX-wieczną historię Polski, ale i całej Europy. Próbuje jednocześnie odpowiedzieć na pytanie – czy zwycięstwo to zostało przez odrodzone państwo polskie należycie wykorzystanie? W błyskotliwym stylu zabiera głos we wciąć trwającym sporze o ocenę następstw wojny, w której Polska obroniła swoją niepodległość.
Andrzej Chwalba jest historykiem i eseistą, profesorem nauk humanistycznych, kierownikiem Zakładu Antropologii Historycznej UJ, wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Historycznego. Jest laureatem licznych nagród oraz autorem ponad 20 książek, m. in. publikacji „Samobójstwo Europy. Wielka Wojna 1914–1918”.
Zobacz także
- Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43
podcast
Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43
Witajcie w Borzykowie – miejscu, w którym dziś przebiega tylko granica między gminami, ale które jeszcze nie tak dawno rozdzielało dwa imperia: Prusy i Rosję. W tym odcinku cofniemy się do XIX wieku – epoki, która ukształtowała nie tylko granice, ale też n
- Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43
podcast
Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43
W cieniu Okrągłego Stołu rodził się nowy system. Ale czy dla wszystkich? W tym odcinku przyglądamy się mechanizmowi, który stał się jednym z największych przemilczanych skandali przełomu lat 80. i 90. – uwłaszczeniu nomenklatury.
- Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42
podcast
Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42
Czy socjalistyczni przodownicy pracy naprawdę byli bohaterami? A może ofiarami propagandy? W tym odcinku przyjrzymy się z bliska narodzinom i upadkowi mitu przodownictwa pracy w Związku Sowieckim i Polsce Ludowej.