Wywiad z Andrzejem Chwalbą | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego - Instytut Pileckiego
Wywiad z Andrzejem Chwalbą | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego
Poznajcie prof. Andrzeja Chwalbę, autora książki „Przegrane zwycięstwo. Wojna polsko-bolszewicka 1918-1920”, nominowanej do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego w I kategorii: naukowej książki historycznej.
W książce, która ukazała się nakładem wydawnictwa Czarne, prof. Andrzej Chwalba opisuje konflikt, który miał decydujący wpływ nie tylko na XX-wieczną historię Polski, ale i całej Europy. Próbuje jednocześnie odpowiedzieć na pytanie – czy zwycięstwo to zostało przez odrodzone państwo polskie należycie wykorzystanie? W błyskotliwym stylu zabiera głos we wciąć trwającym sporze o ocenę następstw wojny, w której Polska obroniła swoją niepodległość.
Andrzej Chwalba jest historykiem i eseistą, profesorem nauk humanistycznych, kierownikiem Zakładu Antropologii Historycznej UJ, wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Historycznego. Jest laureatem licznych nagród oraz autorem ponad 20 książek, m. in. publikacji „Samobójstwo Europy. Wielka Wojna 1914–1918”.
Zobacz także
- Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
debata
Dzieci i wojna - dyskusja po premierze audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
debata
Zbiorowa niewinność – dr Anna Kwiatkowska o książce Samuela Salzborna #rozmowyoksiążkach odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka cyklu „Rozmów o książkach” prezentujemy tytuł „Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci” Samuela Salzborna, wydany w 2022 roku przez Instytut Pileckiego w przekładzie Kamila Markiewicza.
- Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
podcast
Jak państwo zwalczało prywatną inicjatywę #gieldahistorii odc. 21
System komunistyczny zakładał likwidację prywatnej własności, ale faktycznie nie mógł się bez niej obejść. Prywaciarze dostarczali konsumentom tego wszystkiego, czego niewydolna gospodarka socjalistyczna nie była w stanie wytworzyć.