Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku - Instytut Pileckiego

Kolekcje cyfrowe / Podkasty

Śladami wielkich zakładów – niezwykła historia Białegostoku

Jak wyglądał białostocki przemysłowy boom? Kto był jego architektem? I dlaczego miasto nie utrzymało swojej pozycji? Odkryj fascynującą historię Białegostoku – miasta, które przez dekady było symbolem siły polskiego przemysłu.

Białystok – miasto, które kiedyś było motorem przemysłowego rozwoju, dziś jest symbolem zmieniającej się gospodarki. Jego złota era zaczęła się w XIX wieku, gdy strategiczne położenie na granicy z Imperium Rosyjskim uczyniło go centrum produkcji włókienniczej. Dzięki budowie kolei, napływowi przedsiębiorców i dynamicznie rozwijającym się fabrykom, stał się jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych w regionie. Jednak wojny, zmiany granic i gospodarka centralnie planowana odcisnęły na nim swoje piętno. Dawne fabryki przekształcono lub zniszczono, a tysiące ludzi musiało szukać nowego sposobu na życie.

Gościem odcinka zrealizowanego w Muzeum Historycznym w Białymstoku jest jego kierownik, Piotr Niziołek.

Zobacz także

  • Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43

    podcast

    Od pańszczyzny do wolności, czyli polscy chłopi i ich ziemia #gieldahistorii odc. 43

    Witajcie w Borzykowie – miejscu, w którym dziś przebiega tylko granica między gminami, ale które jeszcze nie tak dawno rozdzielało dwa imperia: Prusy i Rosję. W tym odcinku cofniemy się do XIX wieku – epoki, która ukształtowała nie tylko granice, ale też n

  • Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43

    podcast

    Kradzież w majestacie prawa – tak uwłaszczała się nomenklatura #giełdahistorii odc. 43

    W cieniu Okrągłego Stołu rodził się nowy system. Ale czy dla wszystkich? W tym odcinku przyglądamy się mechanizmowi, który stał się jednym z największych przemilczanych skandali przełomu lat 80. i 90. – uwłaszczeniu nomenklatury.

  • Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42

    podcast

    Mit, rekord i śmierć. Herosi komunistycznej utopii #giełdahistorii odc. 42

    Czy socjalistyczni przodownicy pracy naprawdę byli bohaterami? A może ofiarami propagandy? W tym odcinku przyjrzymy się z bliska narodzinom i upadkowi mitu przodownictwa pracy w Związku Sowieckim i Polsce Ludowej.